YKS Puan Hesaplama

2019 YKS Puan  Hesaplama

 

2019 YKS puan hesaplama

TYT Puan Hesaplama

TYT testlerinde doğru ve yanlış  sayılarınızı sisteme girerek YKS puan hesaplama modülünü kullanabilirsiniz.
AYT Puan Hesaplama

AYT testlerinde doğru ve yanlış  sayılarınızı sisteme girerek YKS puan hesaplama modülünü kullanabilirsiniz.

Doğru puan hesaplaması yapabilmek için mezuniyet diploma notunuzu ve daha önceki yıllar sınavla her hangi bir yüksek öğretim kurumuna yerleşip yerleşmediğinizi belirtmeniz gerekiyor.

 

2019 YKS Puan Hesaplama

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) birkaç oturum halinde düzenlenen üniversite giriş sınavlarıdır. Buna göre YKS’nin ilk oturumunu Temel Yeterlilik Testi (TYT) meydana getirir ve bu sınav 2019 yılında 15 Haziran tarihinde gerçekleşecektir. Bu sınav için 150 baraj puanı belirlenmiştir. Yaklaşık yirmi net yapmak bunun için yeterli olacaktır. Sadece TYT puanı ile iki yıllık önlisans programları ile açıköğretim bölümleri tercih edilebilir. Dört yıllık lisans programları için alan yeterlilik sınavına da girilmesi gerekir. AYT sınavına girildiğinde bunun TYT puanı üzerine herhangi bir etkisi olmaz. Eğer önlisans okunmak isteniyorsa öğrenci kendini denemek amacıyla AYT sınavına girebilir, bunun sonucunda TYT puanı değişmez.

 

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı

 

YKS’nin ikinci oturumu olan alan yeterlilik testleri 16 Haziran 2019 tarihinde yapılacaktır. Aynı gün içerisinde yabancı dil testi de üçüncü oturum şeklinde düzenlenecektir. Sınavlar için başvurular 12.02.2019 ile 6.03.2019 tarihleri arasında kabul edilecektir. Yapılacak olan tüm oturumların sonuçları ise 18.07.2019 tarihinde ÖSYM tarafından açıklanacaktır.

 

2019 YKS Soru Dağılımı

Sınavlar kendi içerisinde farklı derslere sahiptir. Buna göre Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler, 40 Matematik ve 20 Fen Bilimleri olmak üzere toplam yüz yirmi sorudan meydana gelir. Sosyal Bilimleri sınavı Tarih, coğrafya, felsefe ve din kültürü 5’er soru şeklinde dağılır. Fen bilimlerinde ise soru dağılımı fizik 7 soru, kimya 7 soru ve biyoloji 6 soru şeklindedir.

 

Alan Yeterlilik Testi ise toplam 160 sorudan oluşur ve soruları cevaplama süresi 180 dakika olarak verilir. Buna göre soru dağılımı şu şekildedir: fen bilimleri 40, matematik 40, sosyal bilimler-2 dersleri 40 ve Türk dili ve edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 dersleri 40 sorudur.

 

Sözel puanının hesaplanması için sosyal bilimler 1 ve 2, sayısal puanı için matematik ve fen bilimleri, eşit ağırlık puanı için ise sosyal bilimler 1 ile matematik soruları esas alınır. Dil bölümünden tercih yapacak olan öğrencilerin ise puan hesaplanması için TYT ve YDT oturumlarına girmeleri yeterli olacaktır.

 

2019 YKS Puanları Nasıl Hesaplanır?

 

YKS puanları hesaplanırken TYT @, AYT ise ` olacak şekilde gerçekleşir. Yabancı dil testi için ise temel yeterlilik testi oranı yüzde kırk ve yabancı dil testi yüzde atmış olarak belirlenir.

 

TYT puan hesaplaması için derslerin ağırlıklarına bakıldığında Türkçe 3, temel matematik testi 3 ve sosyal bilimler ile fen bilimleri testleri için ayrı ayrı katsayıları esas alınır.

 

Alan yeterlilik testi katsayıları ise hesaplanacak puan türüne göre değişiklik gösterir. Örneğin sayısal MF puan türü için yapılan hesaplamaya bakıldığında burada matematik ve fen bilimleri testlerine öncelik verilir. Buna göre matematik puan hesaplamasını 0 fen bilimleri ise fizik , kimya , biyoloji olacak şekilde etkiler.Diploma Puanı

Daha Önce Yerleştim
TYT
TYT PUAN HESAPLAMA
Türkçe (40) Temel Mat. (40) Sosyal (20) Fen (20)
Doğru
Yalnış
Net
TYT
TYT HESAPLAMA SONUCU
Ham Puan Yer. Puanı
Sonuç
YKS
YKS PUAN HESAPLAMA
TD/SOS-1 (40) SOS-2 (40) MAT (40) FEN (40) YD (80)
Doğru
Yalnış
Net
YKS
YKS HESAPLAMA SONUCU
EA SÖZ SAY Y.DİL
Ham Puan
Yer. Puan