Yarın Çok Geç Olmadan

 • Corona Virüs Pandemisi
  Yarın Çok Geç Olmadan
SINAV & KİTAP HAKKINDA

Son günlerde yaşadığımız ve insan hayatının merkezine giren Koronavirüs ( COVID 19)  yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada insanların sosyal yaşantısını,  sosyal ilişkilerini,  neredeyse geleneksel yapılarını değiştirme noktasına getirdi. Böyle bir pandemiyi bilim kurgu filmlerinde izleseydik yadırgamazdık, ancak günümüzde bilim kurgu filmlerini aratmayan günler yaşıyoruz.

Dünya Tarihinde İlk Değil

Virüs dünya tarihinde ilk yaşanan salgın değil.  Dünya, 17. Yy da 1720 yılında başlayan 1722 yılına dek devam eden ağır bir Marsilya salgını yaşamıştır. Ardından 1817 – 1824 yılına dek devam eden Kolera pandemisi olarak tarihte yerini alan salgını yaşamıştır. 1918 yılında H1N1 virüsü olarak bilinen İspanyol Gribi ve bugün halen mücadele ettiğimiz 2019 yılında Çin’in Vuhan kentinde başlayan 79 ülkeyi etkisi altına alan yeni tip Corona virüs.  (Covıd 19 ) Tarihte yerini almış olan bu dört salgında bu gününe kadar yaşanan can kaybı 500 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Maalesef,  ölü sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.  Albert Camus’un ‘’Veba’’ romanını okuyanlar hatırlar.  1940’lı yıllarda Kuzey Afrika’nın Oran şehrinde ortaya çıkan Veba salgınından bahseder. Aslında işin realitesi Camus bu romanın da virüsün can almasının yanı sıra aynı zamanda bu virüsün, ikiyüzlü insanları nasıl ortaya çıkardığını anlatmıştır. Bir tarafta virüsün günahkâr insanlar yüzünden çıktığını söyleyen kilise ve din adamları, diğer yanda ise bilime inanan doktorların bunun bir kader olmadığı ve bu Vebayı yenmenin temel koşulunun mücadele etmek ve aynı zamanda özgürleşmek olduğunu çok net olarak anlatmıştır Camus.   Bugün Korona virüsüyle yaşadığımız pandemi çok da diğer salgınlardan farklı değil. Hızla yayılmaya devam ediyor.  Özellikle 65 yaş üstü yaşlıları hedef almaktadır.  Kurtulan hasta sayısı oranı yüksek olmasına rağmen çok ciddi can kayıpları devam etmektedir.  

Coronavirüs Ve Küresel Pandemi

Korona virüsün yol açtığı belirtiler bilim insanlarının anlattıklarıyla bildiğimiz,  yüksek ateş,  nefes almada zorluk,  öksürük,  kusma en belirgin özellikleridir.  Virüs bulaştığı andan itibaren 14 gün kuluçka dönemi geçirmekte, ancak belirtiler ilk 6 günde genellikle ortaya çıkmaktadır.  Bugün aşı çalışmaları uluslararası düzeyde devam etmesine rağmen henüz aşı ile ilgili ciddi bir gelişme yok.  Ancak önümüzdeki 1 yıl içinde üretilebileceği öngörülmektedir.

Coronavirüs İle İlgili Önemli Birkaç Ayrıntı

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkmış,  başlangıçta Çin bunu belli oranda gizlemeye çalıştıysa da ülke geneline yayılması ile artık saklayamaz duruma gelmiştir.   Enfekte olan insan sayısındaki artışla kısa sürede Çin’de hayatını kaybeden insan sayısı korkunç boyutlara yükseldi.  Ancak Çin bunu otoriter bir devlet yönetim sistemi ile 17 günde baskı altına almayı başardı.  Diğer bir önemli konu ise virüsün mutasyona uğraması ve Çin’den bütün Avrupa ve Amerika’ya yayılmasıdır.   Ancak Avrupa’da birçok ülkenin sağlık sisteminin yeterli olmaması sebebiyle ardından virüsün hafife alınmasıyla çok daha hızlı bir biçimde diğer ülkeleri de etkisi altına alarak yayıldı.  Özellikle Avrupa ülkelerinden İtalya’da kötü sağlık sistemi sebebiyle binlerce insan hayatını kaybetti. Avrupa’nın geneline yayılan Corona virüsten ( Covıd19 ) yaşamını yitiren insan sayısı bugünkü verilere göre 210 bin kişiye ulaşmış durumdadır.  Bugün maalesef dünya toplu ölümlere varacak kadar kötü bir bilanço ile karşı karşıya kaldı.   Bugün hala birçok ülkenin sağlık sistemi çökmüş,  ancak sağlık sistemi iyi olan ülkelerden örneğin Küba,  Singapur gibi ülkeler virüsü çok kısa sürede kontrol altına almıştır.  Yani buradan çıkan sonuç,  iyi bir sağlık sistemi olmayan Avrupa, Asya ve Amerika’da ölü sayısının hızla arttığıdır. Ülkemizde ise bugünkü verilere baktığımızda toplam enfekte olan insan sayısı 151 bin 615 kişi. Bu güne kadar yaşanan toplam can kaybı 4. 199. Henüz pandemi bitmedi en iyimser haliyle Eylüle kadar devam edeceği öngörülmektedir. Ülkemiz de dâhil bu pandemiyle bilmeyenler anladı ki Avrupa ülkelerinin sosyal devlet olmaktan uzak birer kapitalist olduklarıdır.  Bu ülkelerde virüs hızla yayılmış ve ölü bilançoları artmıştır. Virüsün,  bilim insanları ve araştırmacılardan öğrendiğimiz sonuçlarından bir diğeri ise, 65 yaş üstü insanların coronavirüs konusunda en büyük risk grubunu oluşturmalarıdır.  COVID19 teşhisi konulan insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda virüs alan kişilerin yüzde sekseni hastalığı atlatmış,  ancak atlatamayan risk grubu olan yaşlılar ise maalesef bu virüse gerek düşmüştür.  Yaşlılardan sonra en büyük risk grubunu oluşturanlar ise maalesef insanlara sağlık hizmet veren sağlık çalışanları olmuştur.

Korona Virüsün Sosyal Yaşam Üzerindeki Etkisi

Korona virüs yayılmaya başladığı andan itibaren öncelikle sosyal yaşamı tamamen etkisi altına aldığı hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir.   Bununla birlikte birçok etkinlikler,  festivaller,  karnavallar, spor etkinlikleri ve organizasyonların tamamı iptal edilmek zorunda kalmıştır.  Ayrıca,  Mekke kapatılmış hac ziyaretleri iptal edilmiştir.  Bu yıl Japonya’da düzenlenecek olan olimpiyat oyunlarının tarihi ertelenmiştir.  Bundan sonra nelerin iptal edileceği veya nelerin yavaş yavaş hayatımıza gireceğini önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Hepsinden önemlisi ise küresel sermayenin iflas ettiği ve küresel çapta bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğumuzdur.

Coronavirüs Üzerine Söylenen Komplo Teorileri

Bu noktada Albert Camus’un  ‘’Veba’’ romanına tekrar dönersek orada insanların maskelerinin nasıl düştüğünü,  ikiyüzlü insanların veba salgını ile açığa çıktığını satır aralarında anlatır.   Bugün korona virüs günlerine döndüğümüzde ise benzer olayların geliştiğini hep birlikte gördük.  Örneğin Çin’de virüsün ilk ortaya çıkmasıyla bunu dünyaya duyuran gazetecinin öldürülmesi hala hafızalarımızda yerini korumaktadır. Büyük sermaye devletlerinden biri olan ABD’nin bu virüsü Çin’in ekonomisini alaşağı etmek için laboratuvarlarda ürettiği ve yayılmasını sağladığıdır.   Artık günümüzde sıcak ve soğuk savaşların bittiğini hepimiz biliyoruz. Acaba Corona virüs pandemisiyle biyolojik savaş mı? Başlatıldığıdır.  Elbette bunların tamamı komplo teorileridir. Birçoğunu okuduk hepimiz biliyoruz.  Bu konuda yorum yapmak elbette zor,  ancak bu kadar kısa sürede bir virüsün bir anda ortaya çıkması ve bütün dünyayı etkisi altına alıp binlerce insanın ölümüne yol açması insanı iyimserlikten uzaklaştırıyor.

Günümüzde halen korona virüs ile mücadele ettiğimiz bu günlerde bir yanıyla salgınla uğraşırken diğer yanıyla bilmediğimiz birçok konuda bilgi sahibi olduk.  Bunlardan bir tanesi insanların kafasında abarttığı yurtdışı seyahatlerini,  sınıf atlama olarak nitelendirdiği Avrupa ülkelerinin aslında gözümüzde büyüttüğümüz kadar donanıma sahip olmadıklarını öğrendik.  Özellikle sağlık sistemi konusunda sınıfta kaldıkları dünyanın süper gücü olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri’nin virüs döneminde ne kadar çaresiz kaldığını,  hayatını kaybeden insanların tek tek gömülecek kadar zamanları olmadığı ve toplu mezarlara gömüldüğünü hepimiz öğrendik.

Bütün bunların yanı sıra virüs bizi kendimizle yüzleştirdi.  Şunu maalesef acı bir şekilde anladık ki, bizim olmadığımız yerde doğanın kendine geldiği,  bizim doğaya ve hayvanlara ne kadar zarar verdiğimizdir.   Bir iki ay gibi kısa bir süre evde kalarak doğada kendiliğinden gelişen güzelliklere şahit olduk.  Bütün bunlar aslında şapkamızı önümüze koyup düşünmemizi sağlamalıdır. Biz bugüne kadar ne yaptık?  Bundan sonra neler yapmalıyız?  Gibi.  Korona virüs doğal sürecini yaşıyor. Son derece acımasız ve halen can almaya devam ediyor.  Ancak bu süre içinde bize ders çıkarmamız gerektiği konusunda da uyarıda bulunuyor.  Yarın çok geç olmadan bunu dikkate almamız ve insani bir yaşam biçimini hayata geçirmemiz gerekiyor.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • 2020 YKS Soruları ve Cevapları

  2020 YKS soruları ve cevapları 28 hjaziranda ÖSYm tarafından erişime açıldı. Sınav sorularını ve cevaplarını ÖSYM bağlantılarından inceleyebilirsiniz... Devamını Oku

 • Yarın Çok Geç Olmadan

  Son günlerde yaşadığımız ve insan hayatının merkezine giren Koronavirüs ( COVID 19)  yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada insanların s... Devamını Oku

 • 2020 LGS Konuları Güncellendi

  MEB tarafından yapılan açıklamada korona virüs nedeniyle etkilenen eğitim öğretimde LGS’de 8. sınıf müfredatının 1. dönem konularından soruları... Devamını Oku

 • 2020 YKS Sınav Konuları

  2020 YKS edebiyat sınav konuları 2020 hangi konular çıkacak hangileri çıkmayacak Devamını Oku

 • 2020 YKS Sınav Tarihi Güncellendi

  2020 YKS tarihleri 12. sınıf 1. dönem konuları YKS konu dağılımı Devamını Oku

KATEGORİLER