TYT soruları AYT soruları LGS soruları KPSS soruları Bursluluk başvurusu Bursluluk sonuçları Sınav sonuçları
DOLAR
7,4642
EURO
9,0240
ALTIN
438,14
BIST
1.524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yoğun Kar Yağışlı
2°C
İstanbul
2°C
Yoğun Kar Yağışlı
Pazartesi Kar Yağışlı
2°C
Salı Soğuk
3°C
Çarşamba Soğuk
3°C
Perşembe Az Bulutlu
7°C

2020 LGS Sonuçları

16 Temmuz 2020 tarihinde 2020 LGS sonuçları MEB tarafından açıklanacaktır. Bunun ardından yeni bir yerleştirme takvimi açıklanacak ve buna göre işlem yapılacaktır.

2020 LGS Sonuçları

LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

20 Haziran 2020 tarihinde 8.sınıf öğrencileri LGS’ ye girildi. Bu sınav eğitimlerine lisede devam edecek adaylar için oldukça önemli bir sınav olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sınav sonucunda yapılacak olan tercihler ile öğrencilerin liselere yerleştirilmeleri yapılacak. LGS sonuçları için merakla beklemekte olan öğrenci ve veliler sonuçlar için sıkça Milli Eğitim Bakanlığı’nın web sayfasını ziyaret etmektedirler. MEB kaynaklarından yapılan açıklamaya göre 2020 LGS Sonuçları için tarih 16 Temmuz 2020 olarak bilinmektedir. Pandemi sürecinde yapılan bu sınavın sonuçları diğer rutin sınavlara nazaran daha heyecanlı bir şekilde beklenmektedir. Çünkü bu sınavda sadece ilk dönem konuları yer almış olup bu durumun sorulara etkisi de oldukça merak edilmektedir.

2020 LGS Konuları ve Soru Dağılımı Nasıl Oldu?

2020 LGS konularına bakıldığında konuların ilk dönem konularından olduğu görülmektedir. Çünkü Covid-19 nedeniyle okullar 2.dönem pek ders yapamadı ve öğrenciler 2.dönem konularını uzaktan eğitim yöntemiyle EBA üzerinden öğrenmeye çalıştı. Ancak bu eğitim modelinin yüz yüze eğitim kadar etkili olmayacağını düşünen yetkililer sınav konularının ilk dönemi kapsaması gerektiği yönünde karar aldılar. 2020 LGS Sonuçları araştırması yapan birçok kişi soru dağılımlarını da oldukça merak etmektedirler. Tüm dersler için ilk dönem konularından oluşan soru dağılımı kimi öğrenciler için avantaj oluştururken kimi öğrenciler için dezavantaj oluşturmaktadır. Ancak genel anlamda uzman görüşlerine bakılacak olursa konu dağılımındaki azlık soruların zorluk derecesini artırabileceği yönündedir. Genel olarak ders ders değerlendirme yapılacak olursa;

Türkçe için “Parçada Anlam” konusundan,

Matematik için “Doğrusal Denklemler ve Eğim” konusundan,

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi için “Hz. Muhammed’in Örnekliği” konusundan,

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük için “Atatürkçülük ve Çağdaşlaşan Türkiye” konusundan,

Fen Bilimleri için “Madde ve Endüstri” konusundan,

İngilizce için “Teen Life” konusundan fazla soru geldiği görülmektedir. Bu nedenle bu konuların sınav için oldukça önemli olduğu göze çarpmaktadır. Yani bu konuların 2020 LGS Sonuçları açısından azami önemi olduğu görülmektedir.

2020 LGS Testlerinin Durumu Nasıldı?

Test türü bakımından yapılacak değerlendirmelerde kimi öğrenciler bazı testlerin zorluğundan yakınırken kimi öğrenciler kolaylığını dile getirmektedir. Bu nedenle bu konuda işin uzmanları tarafından yapılan değerlendirmelerin analiz edilerek bir sonuca varılması gerekmektedir. Testlerin durumunu her ders için ayrı olarak incelemekte fayda vardır. 2020 LGS Sonuçları açısından oldukça etkili olan bu durumun incelenmesi gerekmektedir.

Matematik Testinde Durum Nasıldı?

Matematik testinde ayırt edici soruların olduğu dile getirilmektedir. Genel manada sınavda 6 adet zor soru, 5 adet hemen herkesin yapabileceği düzeyde soru, geriye kalanların ise orta derecede olduğu uzmanlarca söylenmektedir. Sınavın 2018 LGS düzeyinde olduğu da ayrıca dile getirilmektedir.

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Testinde Durum Nasıldı?

Bu testte öğrencilerin okuduğunun anlaşılması ile birlikte konular arasında bağlantı kurulmasının da beklendiğinin altı çizilmektedir. Soruların bilen ile bilmeyeni ayırt etme düzeyinin oldukça iyi olduğuna uzmanlarca dikkat çekilmektedir. Sınavda görselliği fazla olan soruların pek fazla yer almadığı ayrıca file getirilmektedir. Sınavda bazı sorularda zorluk yaratmak amacıyla dikkat dağıtıcı soruların yer aldığı söylenmektedir. Konu dağılımının dengeli olduğu da dile getirilen bir diğer konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde Durum Nasıldı?

2020 LGS Sonuçları açısından önemli olan bir diğer test olan bu testte, paragraftan çıkarım yapma yetisinin ölçüldüğü görülmektedir. Zorlayıcı derecede 2 adet sorunun yer aldığı sınavda dikkatli davranmanın kazandırıcı olduğu uzmanlarca söylenmektedir.

Fen Bilimleri Testinde Durum Nasıldı?

Bu testte yer alan soruların oldukça açık ve çeldirici olmayan sorular olduğu söylenmektedir. Bu nedenle bilen öğrencinin hemen yapabileceği sorular olduğu görülmektedir. 1.dönem müfredatından olan bu sorular oldukça orta seviye sorular olarak öğrencilere sunulmuştur.

İngilizce Testinde Durum Nasıldı?

İngilizce Testinde yer alan soruların da orta seviye olduğu söylenmektedir. Kelime bilgisinin ön plana çıktığı bu testte okuduğunu anlama yorumlama şeklinde olduğu görülmektedir. Beklenmeyen tarzda soruların yer almadığına dikkat çekilen sınavda oldukça orta soruların yer aldığı uzmanlarca değerlendirilmektedir.

Türkçe Testinde Durum Nasıldı?

Türkçe testinde genel olarak anlam bilgisi konusunun ön plana çıktığı ve zorluk derecesinin bu konu üzerinde yoğunlaştığı görülmektedir. Bu testte detay bilginin yer almadığı ise bilinen başka bir durumdur. Anlam bilgisi konusuna iyi çalışan öğrencilerin fazla zorlanmayacağı bir test olduğuna dikkat çekilmektedir.

2020 LGS Tercih ve Yerleştirme İşlemleri Nasıl Yapılacak?

16 Temmuz 2020 tarihinde 2020 LGS sonuçları MEB tarafından açıklanacaktır. Bunun ardından yeni bir yerleştirme takvimi açıklanacak ve buna göre işlem yapılacaktır. Muhtemelen sonuçların açıklanmasından birkaç gün sonra tercih tabloları yayınlanacak ve adaylar buna göre tercihlerini yapacaktır. Öncelikle yapılacak olan tercih işlemlerinin ardından nakil işlemleri de başlayacaktır. Ortalama 1-2 ay civarında süren bu işlemlerin tamamlanmasının ardından adaylar okullarına yerleştirilmiş olacak ve eğitime başlayacaklardır.

2020 LGS sonuçlarınızı öğrenmek için tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.