2020 Ehliyet Sınavı Soruları

2020 Ehliyet Sınavı Soruları

 

Bütün sürücü adaylarının girmesi gereken ehliyet sınavı farklı alanlarda sorular içeren bir sınav türüdür. 2019 yılında yapılan düzenleme ile bu sınavda merkezi sistem bırakılarak elektronik sınav sistemine geçilmiştir. Daha pratik olan sistem için seksen bir ilde e sınav salonları açılmakta ve bu salonlarda sınavlar haftanın yedi günü boyunca randevulu şekilde yapılmaktadır. Tüm soru ve cevaplar bilgisayar üzerinden verilmektedir.

 

Ehliyet Sınavı Soru Dağılımı

 

Ehliyet sınavı toplam elli sorudan meydana gelmekte olup sınavı geçebilmek için otuz beş doğru yapmak yeterlidir. Üstelik sınavda yanlış soruların doğru cevaplar üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Sınavın soru dağılımı ise 12 soru ilk yardım, 23 soru trafik, 9 soru motor ve 6 soru trafik adabı olarak belirlenmiştir. Her soru iki puandır ve en yüksek puan 100’dür. Geçme sınırı olan 35 doğru yapıldığında 70 puan alınarak sınav geçilebilir.

 

2020 Ehliyet Sınav Tarihleri

 Elektronik sınav sistemine geçildikten sonra sınav haftanın yedi günü olacak şekilde yapılmaktadır. Buna göre genellikle her ayın ilk on günü sınav başvuruları alınır ve sınav için e sınav merkezlerindeki müsaitlik durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir. Direksiyon sınavının tarihi de benzer şekilde belirlenir.

 

Elektronik sınava girildikten sonra çoğunlukla sonuçlar birkaç saat içinde dijital ortamda açıklanır. Bunun ardından yoğunluk durumuna göre iki üç hafta içerisinde direksiyon sınavı yapılır. Önceden direksiyon sınavını puanlaması kağıt üzerinde ve sürücü kursu aracılığıyla verilirdi. Fakat yeni düzenleme ile birlikte direksiyon sınavının puanlaması tablet üzerinde yapılmakta ve bu sayede sonuçlar daha çabuk açıklanmaktadır.

 

2020 Ehliyet Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

Ehliyet alabilmek için gerekli evraklar eksiksiz şekilde hazırlanmalıdır. Bu aşamaya gelmeden önce ilk olarak sürücü kursundan ilgili dosyalar edinilir ve daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nden randevu alınır. Bunların ikisi halledildikten sonra evrak tamamlama aşamasına geçilir.

 

-Nüfus cüzdanı, varsa avukatlık kimliği ya da pasaport

 

-Sürücü adayı için alınmış olan sağlık raporu

 

-2 tane vesikalık biyometrik fotoğraf

 

-Kan grubunu gösteren belge

 

-Ehliyet harç bedeli

 

Yukarıda sayılan evraklar teslim edilirken adaylardan parmak izi alınır. Eğitim durumu ya da sabıka kaydı gibi belgeler online olarak orada bulunan yetkili kişi tarafından görüntülenir.

 

2020 Ehliyet Harç Bedeli Ne Kadar?2020 ehliyet harç ücreti 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle güncellenmiş olup bu tutarlar ehliyet sınıfına göre değişmektedir. Buna göre değerli kayıt ve vakıf payı hariç olmak üzere A, A1 ve A2 harç miktarı 249,3 TL, B sınıfı 751,7 TL, F sınıfı 249,3 TL, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE için harç miktarı ise 1254,2 olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu ücretler internet üzerinden banka aracılığıyla yapılabilmektedir. Nüfus müdürlüğünde ödeme yapılmadığından dolayı oraya gitmeden önce harcı ödemekte yarar vardır.

 

2020 Ehliyet Sınavı Soruları Zorluk Seviyesi

Ehliyet sınav soruları

Ehliyet sınavı soruları zorluk seviyesi alana göre değişmektedir. Sınav içerisinde herkesin kolayca çözebileceği sorular vardır. Bazı sorularda adayların mantık yürütmesi beklenir. Genel olarak bakıldığında sınava hazırlanan adaylar geçme kotuna kolayca ulaşmaktadır. Bunun için internette yer alan daha önce sınavda çıkmış soru örneklerinden yardım alınabilir.

K Kitapçığı Soru ve Cevap Anahtarları için tıklayınız.

L Kitapçığı Soru ve Cevap Anahtarları için tıklayınız.

M Kitapçığı Soru ve Cevap Anahtarları için tıklayınız.

N Kitapçığı Soru ve Cevap Anahtarları için tıklayınız.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • 2020 YKS Soruları ve Cevapları

  2020 YKS soruları ve cevapları 28 hjaziranda ÖSYm tarafından erişime açıldı. Sınav sorularını ve cevaplarını ÖSYM bağlantılarından inceleyebilirsiniz... Devamını Oku

 • Yarın Çok Geç Olmadan

  Son günlerde yaşadığımız ve insan hayatının merkezine giren Koronavirüs ( COVID 19)  yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada insanların s... Devamını Oku

 • 2020 LGS Konuları Güncellendi

  MEB tarafından yapılan açıklamada korona virüs nedeniyle etkilenen eğitim öğretimde LGS’de 8. sınıf müfredatının 1. dönem konularından soruları... Devamını Oku

 • 2020 YKS Sınav Konuları

  2020 YKS edebiyat sınav konuları 2020 hangi konular çıkacak hangileri çıkmayacak Devamını Oku

 • 2020 YKS Sınav Tarihi Güncellendi

  2020 YKS tarihleri 12. sınıf 1. dönem konuları YKS konu dağılımı Devamını Oku

KATEGORİLER