2019 Ehliyet Direksiyon Sınavı

2019 Ehliyet Direksiyon Sınavları Ne Zaman Yapılır?
2019 Ehliyet Direksiyon Sınavları Ne Zaman Yapılır?

Ehliyet Direksiyon Sınavları Ne Zaman Yapılır?

2019 EHLİYET DİREKSİYON SINAV TARİHLERİ

 

Direksiyon sınavları için MEB e-sınav sistemine geçiş yaptı. Direksiyon sınavları için değişen randevu sistemi katılımcıların işlerini daha kolay hale getirmiş durumdadır. Özellikle 2019 ehliyet direksiyon sınav tarihleri hakkında merak edilen her şeyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ehliyet almak isteyenler e sınava girerek sınavda başarılı olmaları halinde direksiyon sınavı için randevu alabiliyor.

 

2019 Ehliyet Direksiyon Sınav Tarihleri

 

Ehliyet almak isteyenler herhangi bir özel kurstan eğitimlerini tamamladıktan sonra e sınav sistemi ile sınava katılabiliyor. Sınavda başarılı olan adaylar ise aynı gün direksiyon sınavı için randevu alabilmektedirler. İlk olarak yazılı sınava girilmesi ve daha sonrasında da direksiyon sınavına girilmesi şarttır. Ehliyet direksiyon sınav tarihleri bölgesel olarak değişmektedir. Ocak ayında 5-6, 12-13 ve 26-27 Ocak tarihlerinde direksiyon sınavları yapılmıştır. Şubat ayında ise 9-10 ve 16-17 Şubat tarihlerinde direksiyon sınavı planlanmaktadır.

 

Ehliyet Direksiyon Sınavları Ne Zaman Yapılır?

 

Ehliyet direksiyon sınavları ne zaman yapılır diye merak edenler için bilgiler vermeye devam ediyoruz. Bu sınavlar bulunduğunuz il ve ilçeye göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak her ay içerisinde direksiyon sınavları yapılmaktadır. Eğitim aldığınız kurs ile bu konuda görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 

Ehliyet Direksiyon Sınavı Nasıl Yapılır Ve Ne Kadar Sürer?

 

Direksiyon sınavları yazılı sınavlar gibi değildir. Herhangi bir puanlama sistemi bulunmamaktadır. Puanlama sistemi renk kodları ile yapılmaktadır.

Kırmızı renk kodu sınavda başarısız olanlar içindir. Asla yapılmaması gereken hatalar içindir.

Sınavda iki defa tekrarlanan hatalar için sarı kod verilir ve sınav başarısız sayılır.

5 kez aynı hatanın yapılması durumunda ise mavi kod verilir ve sınav başarısız sayılır.

Direksiyon sınavları ortalama 30 dakika kadar sürmektedir. Direksiyon sınavına başlamadan önce donanımla ilgili bazı teorik sorular da sorulmaktadır. Toplamda 5 tanesine yanıt verilememesi durumunda direksiyon sınavına geçilmez.

 

Direksiyon Sınavında Geçmek İçin Kaç Almalıyız Neler Yapmalıyız?

 

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi direksiyon sınavında yazılı not verilmemektedir. Yapılan hatalara göre renk kodları üzerinden sınav sonucu belirlenmektedir. Direksiyon sınavına giren herkes sınav bitiminde eğitmenden sınavı geçip geçemediğini öğrenebilmektedir.

 

Ehliyet Direksiyon Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

 

Normal şartlarda direksiyon sınav sonuçları sınav bitimiyle birlikte açıklanır. Sınava katılan eğitmen adayın sınavdan geçip geçmediğini kendisine bildirmektedir. Yazılı olarak direksiyon sınav sonucunun açıklanması ise sınavı takip eden 10 gün içerisinde gerçekleşmektedir.

 

Direksiyon Sınavından Kalırsak Tekrar Ne Zaman Girebiliriz?

 

Merak edilen bir diğer konu ise direksiyon sınavından başarısız olunduğunda tekrar ne zaman girilebileceğidir. Direksiyon sınavından başarısız olan adaylar bağlı bulunduğu bölgede yapılacak olan bir sonraki direksiyon sınavına katılabilmektedir. Sınava ikinci defa katılabilmek için sınav harç ücretinin yeniden ödenmesi gerekmektedir.

 

Direksiyon Sınavından Kaç Defa Kalma Hakkımız Var?

 

Ehliyet almak isteyen adaylar gerek yazılı, gerekse de direksiyon sınavına toplamda dörder defa girme hakkına sahiptirler. Girecek olduğunuz her bir sınav için sınav ücretini de ayrıca ödemeniz gerekmektedir. Hem zahmeti, hem de maliyeti nedeniyle sınavdan kalmamanızı öneriyoruz.

 

Direksiyon Sınav Ücreti Ne Kadar?

 

Direksiyon sınav ücretleri her yıl değişmektedir. 2018 yılında 100 TL olarak uygulanan direksiyon sınav ücreti 2019 yılında 110 TL olarak uygulanmaktadır. Kalmış olduğunuz her bir sınav için 110 TL direksiyon sınav ücreti ödemek zorundasınız.

 

Direksiyon Sınavı Puan Kriterleri Var Mı?

 

Direksiyon sınavı puan kriterleri vardır. Aracın başına geçmenizle birlikte puanlama sistemi başlayacaktır. Araca oturmanız, aynaları ayarlamanız, koltuk ayarları, çalıştırma, kaldırma, sinyaller, park, geri geri gitme ve bunun gibi daha pek çok hareketinizden puan verilmektedir.

 

Direksiyon Sınavından Başarılı Olmak için Neler Yapılmalı?

Sireksiyon sınavında başarılı olmak için

Direksiyon sınavında başarılı olmak için

 

 • Sınav saatinden en az 30 dakika öncesinde sınav yerinde olunmalı ve sınava girenler izlenmelidir.
 • Sınav başlangıcında eğitmenlere selam verin ve kısa bir sohbet edin. İletişim gücünüzü bu noktada gösterin.
 • Komisyon başkanına kimliğinizi uzatın ve kontrolleri yaptırın. Koltuğunuzu ve aynaları kontrol ederek sınava başlayın.
 • Vitesi boşa alın ve aracı çalıştırın. Döneceğiniz istikamette sinyalinizi mutlaka verin.
 • Yol kontrollerini yapın ve harekete geçin. Kalkış sonrası motoru çok fazla bağırtmadan ikinci vitese geçin. Dur talimatlarında dörtlü ışıkları mutlaka yakın.
 • Park edin talimatlarında maksimum 3 hamlede aracı park edin. Sınav bitiminde el frenini çekmeyi asla unutmayın.
BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • 2020 YKS Soruları ve Cevapları

  2020 YKS soruları ve cevapları 28 hjaziranda ÖSYm tarafından erişime açıldı. Sınav sorularını ve cevaplarını ÖSYM bağlantılarından inceleyebilirsiniz... Devamını Oku

 • Yarın Çok Geç Olmadan

  Son günlerde yaşadığımız ve insan hayatının merkezine giren Koronavirüs ( COVID 19)  yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada insanların s... Devamını Oku

 • 2020 LGS Konuları Güncellendi

  MEB tarafından yapılan açıklamada korona virüs nedeniyle etkilenen eğitim öğretimde LGS’de 8. sınıf müfredatının 1. dönem konularından soruları... Devamını Oku

 • 2020 YKS Sınav Konuları

  2020 YKS edebiyat sınav konuları 2020 hangi konular çıkacak hangileri çıkmayacak Devamını Oku

 • 2020 YKS Sınav Tarihi Güncellendi

  2020 YKS tarihleri 12. sınıf 1. dönem konuları YKS konu dağılımı Devamını Oku

KATEGORİLER