Liselere Giriş Sınavı LGS

TEOG sınavı yerine Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi (MYS) LGS 2018 Sonuçları ve LGS Soruları

Liselere Giriş Sınavı LGS

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile birlikte Liselere giriş için kullanılan TEOG sınavı yerine Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi (MYS) olarak açıklanan yeni sistem yürürlüğe girmiştir.

Liseye Geçiş Sistemi olarak da bilinen bu sistemin sınavı Haziran ayının başında yapılacaktır. Yeni sınav sisteminde öğrenciler evlerine yakın olan okulda öğrenim görme fırsatını elde edeceklerdir. Bu sistemin temel mantığı isteğe bağlı sınav olması ve adrese bağlı yerleştirme yapılmasıdır. Sınavın ise sadece nitelikli yani sınavla öğrenci alan okullara girişte geçerli olacağı belirtilmiştir. Bu sınava girmek istemeyen öğrenciler adrese dayalı sisteme göre evlerine yakın olan okula yerleştirilecektir. Veli tercihine bağlı serbest kayıt sistemi olarak da tabir edilen bu sistem öğrencilerin okullara planlı şekilde dağıtılmasını sağlamaktadır.

 

2018 Liseye Geçiş Sistemi Nasıl?

 

TEOG yerine gelen sistemde öğrencilerin seçmesi amacıyla dokuz tane lise sunulacaktır. Öğrenciler bu liseler arasında beş tane okul tercih edebilecektir. Yoğunluk durumu olduğunda evi okula en yakın olan öğrenci en şanslı olan durumundadır.

 

Liseye geçiş sistemi ile yüzde doksan civarında öğrenci evlerine en yakın okula yerleştirilecektir. Geriye kalan yüzde onluk kısım sınavla nitelikli okullara girmek isteyen öğrencilerden meydana gelmektedir. Yeni sistemde sınav zorunluluğu bulunmamaktadır. Sınava girecek olan öğrenciler için sınavlar ülke genelinde belirli farklı illerde yer alan sınırlı sayıdaki liseler için yapılacaktır. Bu liselerin hangi olduğu ve gerekli tüm bilgiler mayıs ayı içerisinde açıklanacaktır.

 

Liseye Geçiş Sisteminde Sınav İçeriği

 

Mecburi olmayan sınava girmek isteyen öğrenciler için sınav Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanacaktır. Yapılacak olan sınav sadece sekizinci sınıf müfredatını kapsayacak olup çoktan seçmeli doksan soru olacaktır. Sınav süresi yüz otuz beş dakika olarak belirlenmiştir ve sınav sayısal ile sözel olmak üzere iki bölümden meydana gelmektedir. Soruların dağılımı ise Türkçe, Matematik ve Fen yirmişer soru, Yabancı Dil, Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi ve İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük onar soru şeklindedir. Yapılacak olan sınavda üç yanlış cevap bir doğru cevabı götürmektedir. Dolayısıyla öğrencilerin bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir. Ayrıca sınavda açık uçlu soru bulunmayacağı da Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yapılan açıklamalar arasında yer almaktadır.

 

Sınavdan elde edilecek olan puan tek türden oluşacaktır. Öğrenciler istedikleri sınavlı okula bu puan ile yerleşebilecektir. Yeni sınav sisteminde ezberlenmiş bilgi yoktur, öğrencilerin okuryazarlığı sorgulanacaktır ve özellikle Türkçe sorularında okuyan öğrenci başarılı olacaktır. Dilbilgisi ayrı olarak sorulmayacaktır. Öğrencilerden okuduklarını analiz etmeleri beklenmektedir.

 

Sınavsız Liseye Geçiş Sistemi

 

Öğrenciler için her bölgede her okul türünden en az dokuz okul bulunacaktır. Bunlar arasında öğrenciler zorunlu olarak beş tercih yapacaktır. Mahalli kayıt alan okullarda öğrenim gören öğrenciler kendi ikamet bölgesinde bulunan liselere nakil yaptırma imkanına sahiptir. Bu nakil işlemi okul türleri arasında onuncu sınıfın sonuna kadar yapılabilmektedir. Nakil esnasında ikamet edilen eğitim ve kayıt bölgesi kriteri göz önünde bulundurulmaktadır.

 

Tercih işlemlerinin ardında sonuçlar açıklandığında boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme dönemi de olacaktır. Bu dönemde yapılacak işlemler de normal tercih işlemleri ile benzerlik göstermektedir. Bunlara ek olarak özel okullar da merkezi sınav ile öğrenci alacaklardır. Ancak yapılacak olan uygulama merkezi sisteme dahil değildir ve okullar kendi uygulamalarını yapacaklardır.

 

TEOG Yerine Gelen Sistem Liseye Geçiş Sistemi

 

Yapılacak olan sınavda hazırlanacak sorular gerçek yaşama ilişkin bilgileri ölçecek şekilde hazırlanacaktır. Yeni sistem ile birlikte bilgilerin ezberlenmesi değil, bunun yerine analitik düşünme yeteneğinin gelişmesi amaçlanmaktadır. Sınav ile öğrenci alacak olan liselerin listesinin açıklanmasının ardından öğrencilere başvuru için on beş günlük süre verilecektir.

 

Yeni sistemin öğrenci yerleştirmede en adil sistem olduğu belirtilmektedir. Örneğin bu yerleştirme yaparken öğrencinin kardeşinin nerde okuduğu da öncelik verilecek hususlar arasında yer almaktadır. En son kriter olarak ise okul başarısı gündeme gelebilmektedir.

 

Liselere yerleştirme yapılırken Anadolu Lisesi, meslek lisesi ve imam hatip lisesi olmak üzere üç seçenek bulunmaktadır. Yapılacak olan tercihle birlikte bu okullara yerleştirme yapılacaktır. Bu sistem ile birlikte kontenjan doldu sorunu da ortadan kaldırılmıştır. Ayrıca getirilen yeni sitemin artık değiştirilmeyeceği de yapılan açıklamalar arasında yer almaktadır.

2018 LGS Soruları

 

2018 LGS sonuçları için ve yerleştirme takvimi bilgilendirmeleri için tıklayınız.

2018 LGS sonuçları

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Yarın Çok Geç Olmadan

  Son günlerde yaşadığımız ve insan hayatının merkezine giren Koronavirüs ( COVID 19)  yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada insanların s... Devamını Oku

 • 2020 LGS Konuları Güncellendi

  MEB tarafından yapılan açıklamada korona virüs nedeniyle etkilenen eğitim öğretimde LGS’de 8. sınıf müfredatının 1. dönem konularından soruları... Devamını Oku

 • 2020 YKS Sınav Konuları

  2020 YKS edebiyat sınav konuları 2020 hangi konular çıkacak hangileri çıkmayacak Devamını Oku

 • 2020 YKS Sınav Tarihi Güncellendi

  2020 YKS tarihleri 12. sınıf 1. dönem konuları YKS konu dağılımı Devamını Oku

 • 2020 LGS Ertelendi Mi?

  30 Nisana kadar uzaktan eğitimle devam edilecek olması öğrencilerin 2020 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ertelendi mi?’ sorusunu getirdi Devamını Oku

KATEGORİLER