KPSS Güncel Bilgiler

KPSS Güncel Bilgiler

 

2018 yılı KPSS güncel bilgiler 2018 KPSS güncel olaylar ve 2018 KPSS güncel gelişmeler neler var sizler için araştırdık…

Türkiye Diyanet Vakfı’nın 2018 yılında dördüncüsünü düzenlediği Uluslar arası İyilik Ödülleri’nde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne Vefa Ödülü verilmiştir.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı yıllarını, hayatını ve Cumhuriyet dönemi ile ilgili anılarını anlatan kitap Falih Rıfkı Atay’ın Çankaya adlı eseridir.

 

Uluslar arası Havalimanı’nda havacılık endüstrisine yönelik Eurasia Airshow Fuarı Antalya’da yapılmıştır.

 

2018 yılı TÜRKSOY tarafından Cengiz Aytmatov’u anma yılı olarak ilan edilmiştir.

 

UNESCO tarafından verilen karara göre 2018 yılı Dünya Kitap Başkenti Atina olmuştur.

 

2018 yılı Avrupa Birliği dönem başkanları Ocak ve Haziran döneminde Bulgaristan, Temmuz ve Aralık döneminde Avusturya’dır.

 

Her yıl düzenlenen G7 zirvesi 2018 yılında Kanada’da yapılacaktır. ( KPSS güncel bilgiler )

 

Çin Halk Cumhuriyeti’nde 2018 yılı Türkiye Turizm yılı olarak ilan edilmiştir.

 

TÜİK’ten alınan verilere göre 2018 yılında ithalat yapılan ülke sıralaması Çin, Almanya ve Rusya şeklindedir. İhracat yapılan ülkeler ise Almanya, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri olarak sıralanmaktadır.

 

NATO Zirvesi 2018 yılında Belçika Brüksel’de yapılacaktır. Nato Genel Sekreteri ise Jens Stoltenberg’dir.

 

2017 – 2018 sezonunda Türkiye Süper Lig ismi Türkiye Futbol Federasyonu tarafından İlhan Cavcav olarak belirlenmiştir.

 

2018 yılında Ankara’da Amerika Birleşik Devletleri’nin elçiliğinin olduğu Nevzat Tanfoğan caddesinin ismi Zeytin Dalı olarak değiştirilmiştir.

  1. Oscar En iyi film ödülü 5 Mart 2018 tarihinde The Shape Of Water filmine, en iyi yönetmen ödülü ise The Shape Of Water filminin yönetmeni Guillermo Del Toro’ya verilmiştir.

 

Dünya Uluslar arası Pediatri Kurumu 12 Mart 2018 tarihinde mülteci çocuklara yönelik hizmetleri sebebiyle Recep Tayyip Erdoğan’a Uluslar arası Barış Ödülü vermiştir.

 

Dünya’nın tek erkek beyaz gergedanının ismi Sudan’dır ve 20 Mart 2018 tarihinde ölmüştür. Dünyada geriye sadece iki dişi gergedan sağ kalmıştır.

 

Afrin Harekatı sırasında Türk Silahlı Kuvvetlerine ait olan araçların mayınlı bölgelerde geçişi amacıyla kullanılan ve Makine Kimya Endüstrisi tarafından üretilen yerli Mayınlı Sahalarda Geçit Açma sisteminin ismi TAMKAR’dır.

 

İslam İş Birliği Teşkilatı 2016 – 2019 dönem başkanı olan ülke Türkiye’dir.

 

2021 yılı Dünya Botanik EXPO’su Hatay’da yapılacaktır. Hatay Antalya’dan sonra Botanik EXPO düzenlenen ikinci şehir olma özelliğine sahiptir.

 

Deniz Selin Ünlüdağ 2018 yılı Yıldızlar Ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası’nda yıldız kadınlar kılıç kategorisinde Avrupa şampiyonu olmuştur.

 

Avrupa Güreş Şampiyonası Grekoromen stil 130 kiloda Rıza Kayaalp Rus rakibi olan Vitalii Shchur’u 2 – 1 mağlup ederek şampiyon olmuştur.

 

Milli sporcu Kübra Dağlı Nisan 2018’de Yunanistan’ın Rodos adasında düzenlenen 2. Dünya Plaj Tekvando Şampiyonası’nda Dünya Şampiyonu olmuştur.

 

2018 yılında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nda Suudi Arabistan kadınlara yeni haklar tanımıştır.

 

2018 yılı G20 Zirvesi Arjantin ülkesinin Buenos Aires kentinde yapılacaktır.

 

Türk Dünyası Kültür Başkenti 2018 yılında Kastamonu olmuştur.

 

2018 yılından itibaren kadınların zorunlu olarak askerlik yapacağı ülke hangisidir? – İsveç

 

2018 yılı İslam Dünyası turizm başkenti Tebriz olmuştur.

 

Gastronomi dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na giren şehrimiz Gaziantep’tir.

 

2018 yılında vefat eden ünlü bilim insanı Stephen Hawking’in bilimsel yazın alanında bir başyapıt konumu kazanan en ünlü eseri Zamanın Kısa Tarihi’dir.

 

2018 yılında hayatını kaybeden Münir Özkul Türk tiyatrosunun en komik oyuncu nişanesi olan Kavuk’u 1989 yılında hangi oyuncuya devretmiştir? -Ferhan Şensoy

 

2018 yılının Mart ayında yapılan Oscar Ödül Töreni’ne en iyi erkek oyuncu ödülü Gary Oldman (Darkets Hour)’a verilmiştir.

 

Türkiye’nin ev sahipliği için aday olduğu Euro 2024 için sloganı “Birlikte Paylaşalım”dır.

 

UNESCO tarafından Türkiye’nin ilk ve tek Dünya Biyosfer Rezervi ilan edilen yer Artvin ilinde yer alan Camili Havzası’dır.

 

Karbon salınımını azaltmak amacıyla 2018 yılında faaliyete geçen Türkiye’nin ilk bisiklet taksi hizmeti Kırklareli ilinde başlamıştır.

 

2020 yılında faaliyete girmesi planlanan Türkiye’nin en büyük teleskobuna sahip Doğu Anadolu Gözlemevi Erzurum ilinde inşa edilmektedir.

 

2018 yılında yapılan düzenleme ile birlikte TÜSİAD’da İş Adamları Derneği yerine İş İnsanları Derneği kelimesi getirilmiştir.

 

CIA’in ilk kadın başkanı Mart 2018’de Gina Hapsel olmuştur.

 

2018 yılı Çin takvimine göre Köpek yılı ilan edilmiştir.

 

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin ilk kadın başkanı Fabiola Gianotti’dir.

 

Bağımsızlığının 100. Yıldönümüne özel olarak Bodrum’da cansız bedeni kıyıya vuran Aylan Kürdi’nin resmini bozuk paraya bastıran ülke Finlandiya’dır.

 

Zeytin Dalı Afrin Harekatında 2018 yılında kullanılan yerli üretim obüslerinin ismi Fırtına’dır.

 

“Demir Kilise” olarak da bilinen ve İstanbul’da yer alan kilisenin ismi Sveti Stefan Kilisesi’dir.

 

Şangay Beşlisi olarak bilinene yapının içerisine Özbekistan’ın da katılması ile bu yapı Şangay İşbirliği Örgütü’ne dönüştürülmüştür.

 

2018 yılının Nisan ayında ABD tarafından verilen Yetişen Genç Liderler Ödülü kazananlarından biri Ece Çiftçi isimli bir Türk’tür.

 

2018 yılında Türkiye’nin Kocaeli limanına varan ve Norveç’ten alınan Türkiye’nin ilk sondaj gemisinin ismi Deepsea Metro – 2’dir.

 

Mitolojide aşkın ve güzelliğin tanrıçasının kenti olarak bilinen ve 2017 yılında UNESCO Dünya Miras listesine dahil olan yer Afrodisyas’tır.

 

Topkapı Müzesi’nin en önemli kitaplarından 2018 yılında yayınlanan ve Dünya’nın ilk atlası olarak nitelendirilen Klaudios Ptolemaios’un Coğrafya El Kitabı el yazması Fatih Sultan Mehmet tarafından çevirtilmiştir.

 

1950 yılında ortaya çıkan İkinci Yeni şiir akımının önde gelen isimlerinden olan ve Güneş Topla Benim İçin şarkısının söz yazarı, oyuncu ve gazeteci olan, 2018 yılında hayatını kaybeden sanatçı Ülkü Tamer’dir.

 

Arap Birliği tarafından 2018 yılında Arap Mirası Daimi Başkenti seçilen yer Kudüs’tür.

 

Son yapılan düzenleme ile birlikte Milli İstihbarat Teşkilatı Cumhurbaşkanlığı’na bağlanmıştır.

 

Mobil iletişimde 4G teknolojisinden sonra yirmi kat daha fazla hız ile olması beklenen 5G teknolojisi ilk kez Güney Kore’de kullanılmıştır.

 

ABD’li uzmanlar tarafından 2018 yılında bulunan ve vücuttaki en büyük organlardan biri olduğu belirtilen organ İnterstitium’dur.

 

Daha önce gözlemlenmemiş olan bir çift halkalı galaksiyi keşfeden ABD Minnesota Duluth Üniversitesi doktora öğrencisi olan kaşif Burçin Mutlu Pakdil’dir.

 

Tarihinde otuz altı yıl sonra 2018 Dünya Kupası’na katılmayı hak etmesinden sonra resmi tatil ilan eden ülke Peru’dur.

 

15 Temmuz’un ilk şehidi olan Bülent Aydın’ın ismi Iğdır Havalimanına verilmiştir.

 

Ülkemizde otuz tane büyükşehir bulunmaktadır.

 

2014 – 2018 yılları arasında ülkemizde onuncu kalkınma planı uygulanmaktadır.

 

2018 yılı Ziraat Türkiye Kupasını Akhisar Belediyespor kazanmıştır.

 

2018 yılında açıklanan TÜİK verilerine göre Türkiye ekonomisi 2017 yılında yüzde 7.4 oranında büyümüştür.

 

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren altı aylığına Avrupa Birliği dönem başkanlığını Bulgaristan yapmıştır.

 

Uzun yıllardan bu yana Doğu Karadeniz bölgesinde yankılanan ve 2017 yılında UNESCO tarafından Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alınan Islık Dili Doğu Karadeniz’de Kuş Dili olarak bilinmektedir.

 

2018 yılı Pyeongchang Kış olimpiyatları maskotları Kaplan ve Ayıdır.

 

Dünya’da en prestijli müzik ödülleri olarak bilinen Grammy’de 24K Magic adlı albümü ile altı kategoride ödül kazanan şarkıcı Bruno Mars’tır.

 

2018 yılında Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçme hazırlıklarına başlayan Türk Devleti Kazakistan’dır.

 

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT)’in 2018 yılı dönem başkanlığı İtalya’ya aittir.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
2018 KPSS
Sonuçları

31Ağustos 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
0
ONLİNE SINAV
ADET SORU
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
  • KPSS Güncel Bilgiler

    KPSS Güncel Bilgiler   2018 yılı KPSS güncel bilgiler 2018 KPSS güncel olaylar ve 2018 KPSS güncel gelişmeler neler var sizler için araştırdık&#... Devamını Oku

  •  En Yüksek Maaşı Alan Memurlar

     En Yüksek Maaşı Alan Memurlar   2018-2019 döneminde memurların alacağı maaş, yapılan toplu sözleşme sonucunda belli olmuştur. Unvanlara göre ma... Devamını Oku

  • Liselere Giriş Sınavı LGS

    TEOG sınavı yerine Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi (MYS) LGS 2018 Sonuçları ve LGS Soruları Devamını Oku

KATEGORİLER