İkizlere Ders Çalıştırmak Mı, Deveye Hendek Atlatmak Mı Zor?

İkizlere Ders Çalıştırmak Mı, Deveye Hendek Atlatmak Mı Zor?

 

Dünyanın en güzel hediyesi ikiz çocuklarınız büyüdü ve okula başladılar. Büyük bir heyecanla okulun ilk günü gittiniz, öğretmenle ve sınıftaki velilerle tanıştınız. Şimdi yepyeni bir süreç başlıyor. Deneyimler gösteriyor ki, kendini çok hazır hisseden anne-babalar bile bu sürece umduğu kadar hazır olmadığını zamanla anlıyor. Peki, ikizler okula başladığında sizi neler bekliyor?

En Baştan Organize Olun

Hayatınız epey değişecek diyebiliriz. Bir ay içinde yazmayı öğrenmeye adım atan ikiz çocuklarınız, sayfalar dolusu ödev fotokopisiyle eve gelmeye başlayacak. Her ikisiyle ayrı ayrı ilgilenmek zorunda kalacaksınız. Çocuğun el becerisine göre günde 1-2 saatiniz onunla birlikte ödev başında geçmeye başlayacak. Buna hazır mısınız? Çalışan bir anneyseniz bu 1-2 saati yaratabilmek için kendinize ayırdığınız vakitten feragat etmek zorunda kalabilirsiniz. Tavsiyemiz, ikizleriniz okula başlamadan önce hayatınızı daha iyi organize edin. Eşinizle anlaşarak ev içindeki iş bölümünü genişletin. Anne olarak her işi üstlenmeye kalkmayın. Evet, üstesinden gelebilirsiniz, biliyoruz. Ama kendinizi yıpratmayın. Ders çalıştırırken ikiz çocuklarınızdan birisi ile siz, diğeri ile eşiniz ilgilensin. Böylece anne olarak günde iki saati yazma pratiği yapan ikizlerinize ayırmak yerine, eşinizin yardımı ile bir saatte işi çözmüş olursunuz. Kalan saatte de ailece güzel vakit geçirebilirsiniz.

Çalışma Mekanlarını Ayırın

 

İkiz çocuklar dışarıdan mükemmel anlaşıyor gibi görünebilir. Ama genelde evde durum farklıdır ve incir çekirdeğini doldurmayacak meselelerde bile her dakika sorun yaşanabilir. Hele ikizlerin bir odada ders çalışması ev ahalisine tam bir kaos yaşatabilir. Bu durumu yaşamak istemiyorsanız, ders çalıştıkları ortamı ayırın. Odaları daha önceden ayrılmış ve kendi çalışma masaları var ise hiç sorun yok. Ama evin tek odasını ikizlere ayırabilen anne babalar ne yapmalı? Çözümü şöyle bulabilirsiniz. Masası olan bir yerde, örneğin birini mutfakta, diğerini salondaki yemek masasında ders çalıştırmak iyi sonuç verebilir. Böylece ikizler birbirinin dikkatini dağıtmaz, aralarında tartışmazlar. Her birinin becerisini de ayrı ayrı görerek değerlendirme fırsatınız olur. Eksikleri anında tespit edersiniz. Örneğin biri kalem tutmada sorun yaşıyor ise doğru tutma pratikleri yaparsınız. Dikkatini toplayamıyor ise çevrenizdeki uyaranları gözden geçirip önlemini alırsınız.

Sorumluluk Aşılayın

 

Yazmayı ve okumaya öğrendikten sonra, ikizler kendi kendine ödevlerini yapıyorlar ise rahat edersiniz. Ödevlerini bitirip size sadece kontrol amaçlı getirirler. Böylece kendinize daha çok zamanınız kalır. Tabii bunu sağlamak her zaman kolay olmaz. İlk zamanlarda beş dakikada bir ‘’Anne’’, ‘’Baba, gel’’ diye seslenmelerine hazırlıklı olun. Yanlarına gidip ilgilenin ama asla ödev bitene kadar başında beklemeyin. Böyle yaparsanız, bir süre sonra mızmızlanma başlar ve ödevi bitirmek istemezler. Bu durumda ödevlerin sizin değil, kendi sorumluluğu olduğunu anlatın. Sabırla kendi çocukluğunuzdan örneklerle süsleyerek konuşun. Ona duyduğunuz güveni ve başaracağına inancınızı sık sık dile getirin.

Kıyaslama Yapmayın, Motive Edin

 

Bu arada asla ikizleri birbiriyle kıyaslamayın. ‘’Kardeşin bitirdi bile, sen neden yapmıyorsun’’ gibi yaklaşımlar ikizlerin arasındaki kıskançlığı körükler. İkizler okulda farklı sınıflara olsa bile farkında olmadan evde huzursuzluk yaratırsınız. Ayrıca, sınıf içindeki başarılı arkadaşları ile de kıyaslama yapmayın. Her çocuğun yeteneği kendine özgüdür. Öğrenme süreçleri ve hızları farklıdır. Bunu her zaman hatırlayarak ikizlerinizi destekleyin ve motive edin. Başarıyı kendilerine olan güveni ve motivasyon getirir, bunu unutmayın.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • 2020 LGS Konuları Güncellendi

  MEB tarafından yapılan açıklamada korona virüs nedeniyle etkilenen eğitim öğretimde LGS’de 8. sınıf müfredatının 1. dönem konularından soruları... Devamını Oku

 • 2020 YKS Sınav Konuları

  2020 YKS edebiyat sınav konuları 2020 hangi konular çıkacak hangileri çıkmayacak Devamını Oku

 • 2020 YKS Sınav Tarihi Güncellendi

  2020 YKS tarihleri 12. sınıf 1. dönem konuları YKS konu dağılımı Devamını Oku

 • 2020 LGS Ertelendi Mi?

  30 Nisana kadar uzaktan eğitimle devam edilecek olması öğrencilerin 2020 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ertelendi mi?’ sorusunu getirdi Devamını Oku

 • 2020 Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Belgeler

  2020 Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Belgeler   2020 ehliyet yenilemek için istenen belgeler, eski ehliyetini değiştirmek isteyen ya da eski ehli... Devamını Oku

KATEGORİLER