İç Görüşmesine Giderken …

Ülkemizde işsiz olan veya çalıştığı işi bırakarak yeni iş bulmak isteyen birçok kişi mevcuttur. Bu durum şirketler için birçok alternatif sahibi olmalarına neden olmaktadır. Yani firmaların yayınladıkları bir iş ilanına binlerce kişi başvurabilmektedir.

 

İş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler iş arayan adayların fazla olması nedeniyle daha önemli bir hale gelmiştir. Artık iş için aranılan tüm özellikleri taşısanız bile diğer adaylardan sıyrılmalı ve ön plana çıkmalısınız. İnsan kaynakları personeli işe alımlarda ilk izlenime oldukça önem vermektedir. Bu nedenle iş görüşmesindeki davranışlarınız işe kabul edilip edilmeyeceğinizi belirleyebilir. Laubali olmamalı ve sizi işe alacak kişilere saygı göstermelisiniz.

 

İş görüşmesinde başarılı olmak ve o işte çalışmak istiyorsanız bir takım kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor. İşte iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler:

 

İş Görüşmesine Giderken Giyim

 

İş görüşmesine giderken dış görünüşünüzün önemi büyüktür. Her ne kadar önemli olan sizin çalışma disiplininiz ve iş ahlakınız olsa da ilk defa görüşüp konuşacağınız bir kişi ister istemez sizi dış görünüşünüze göre değerlendirir. Bunu göz önünde bulundurarak iş görüşmesine yakışır bir biçimde giyinmeli, ayrıca saçınıza da özen göstermelisiniz. Erkeklerin sakal tıraşı olarak gitmeler kesin olarak işe alınacakları anlamına gelmese de kendilerine artı puan kazandıracaktır.

 

Zamana Dikkat Edin

 

İş görüşmesine geç kalmanız sizin için son derece olumsuz bir davranış olacaktır. İş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler arasında randevuya zamanında gitmek ilk sırada yer almaktadır. Gideceğiniz yeri ve randevu zamanını önceden bir yere not etmeniz ve randevu saatinden en az 20 dakika önce mülakat yerinde bulunmanız sizin yararınıza olacaktır.

 

Yerinde Konuşma Yapın

 

Size sorulan sorular dışında konuşmanız ve konu dışına çıkmanız iş görüşmenizin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Bu nedenle gereksiz yere soru sormamalı ve konuşmamalı, size yöneltilen sorulara net ve öz cevaplar vermelisiniz.

 

Başvurduğunuz İş Hakkında Ön Araştırma Yapın

 

Ne iş olursa yaparım zihniyeti ile bir yere varmanız imkânsızdır. Bu durumu göz önünde bulundurarak başvuru yaptığınız iş ile ilgili bir ön araştırma yapmalı ve bilgi sahibi olmalısınız. Eğer size iş pozisyonu ile ilgili veya yapacağınız işle ilgili bir soru gelirse bu soruya cevap vermelisiniz. Aksi takdirde hakkınızda olumsuz bir görüş oluşabilir.

 

CV Doldururken Doğru Bilgilendirme Yapın

 

İş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli kriterlerden birisi de doğru bilgiler sunmaktır. Kendinizi olduğunuzdan çok daha iyi ve bilgili göstermeye çalışmanız, yalan beyanda bulunmanız ve abartıya kaçmanız yine işe girmenizi zorlaştıracak durumlardan birisidir. İşe alınsanız dahi eğer yalan yanlış bilgiler vererek işe girdiyseniz işten sorgusuz sualsiz bir biçimde çıkarılabilirsiniz. Tüm bunları göz önünde bulundurarak hareket etmeniz yararınıza olacaktır.

 

Beden Dili

 

İş görüşmesinde dikkat etmeniz gereken kurallar arasında beden dilini de göz ardı etmemeniz gerekir. El kol hareketlerinizde abartıya kaçmanız ve bedeninizi aşırı derecede hareket ettirerek konuşmanız hakkınızda olumsuz bir kanı oluşmasına neden olabilir. Beden dilinizi etkili bir biçimde kullanırsanız size artı puan kazandırabilir. İş görüşmesine gitmeden önce beden dilinizi nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili bir araştırma yapmanız faydanıza olacaktır.

 

Konuşma Biçimi

 

Diksiyon, konuşma tarzınız ve kurduğunuz cümleler iş görüşmesinde sizin işe alınıp alınmayacağınızı belirleyen önemli etkenlerdendir. Konuşma stilinize, tonlamalara ve diksiyonunuza dikkat etmelisiniz. Karşınızdaki kişilere mutlaka ‘siz’ diyerek hitap etmeli ve kibar olmalısınız. Mümkün olduğunca İstanbul Türkçesi ile konuşmaya çalışmalı, kelimeleri düzgün bir biçimde telaffuz etmelisiniz. Yerel lehçe ile konuşuyor olsanız bile iş görüşmesinde kesinlikle bu lehçe ile konuşmamalısınız.

 

Tüm bu konulara dikkat ederek iş görüşmesinde insan kaynakları personeli üzerinde olumlu bir izlenim bırakmaya gayret göstermelisiniz. İşi gerçekten istediğinizi ve bu işe uygun olduğunuzu en iyi şekilde belirterek iş görüşmesinden başarılı bir sonuçla ayrılabilirsiniz.

 

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
2018 KPSS
Sonuçları

31Ağustos 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
0
ONLİNE SINAV
ADET SORU
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
  • KPSS Güncel Bilgiler

    KPSS Güncel Bilgiler   2018 yılı KPSS güncel bilgiler 2018 KPSS güncel olaylar ve 2018 KPSS güncel gelişmeler neler var sizler için araştırdık&#... Devamını Oku

  •  En Yüksek Maaşı Alan Memurlar

     En Yüksek Maaşı Alan Memurlar   2018-2019 döneminde memurların alacağı maaş, yapılan toplu sözleşme sonucunda belli olmuştur. Unvanlara göre ma... Devamını Oku

  • Liselere Giriş Sınavı LGS

    TEOG sınavı yerine Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi (MYS) LGS 2018 Sonuçları ve LGS Soruları Devamını Oku

KATEGORİLER