Hırs, Azim ve Emek

Hırs, Azim ve Emek

 Herkesin hayatta çeşitli konularda idealleri, hayalleri vardır. Bunları hayata geçirmek için çeşitli aşamalardan geçmek gerekebilir. Nitekim hiçbir başarı çiçekli yollardan geçmez. Hırs, azim ve emek ile başarıya ulaşmak kaçınılmazdır.

 

Öncelikle şunu bilmek gerekir: Ben ne yapmak istiyorum?” Ne yapmak istediğinden emin olduğumuz sürece her şey sırasıyla gerçekleşir. Çok basit bir konu üzerinden örnek verecek olursam, örneğin üniversite mezunu bir gencin hedefi bir işe girmekse öncelikle kendi alanında yeterince bilgiye ve beceriye sahip olması, alanıyla ilgili kurslara gitmiş olması, dilini geliştirmiş olması ve bu işi gerçekten seviyor olması gerekir. Zira kimse zorla gittiği bir işten zevk alamaz. Elinden gelen bütün her şeyi yaptıktan sonra öncelikle kendine inanması gerekir. ”Ben yapabilirim” demek öncelikle kendine güvenmektir ve bu duvarı yıkabilen bireyler çoğunlukla işine bir adım önde başlar. Şayet kendine güvenmeyip ”ben yapamam” , ”zaten yapamazdım” , ”benden hiçbir şey olmaz” , ”neyi başardım ki sanki” demek insanın kendi kendine zarar verir ve sadece özgüvenini kırar.

 

Şunu bilmek gerekir ki eğer bir şeyler tam yerinde gitmiyorsa, insan kendinde az da olsa hata aramalıdır. Kendimize ”Ben bu hedefime ulaşmak için ne yaptım?” diye sorduğumuzda ”Evet bu hedefime ulaşmak için her şeyi yaptım” diyebiliyorsak eğer o zaman zaten mutlaka hayallerimize kavuşmuşuzdur ya da ramak kalmış demektir.

 

Aslında işin özü kendine inanmakta, yapabilirim diyebilmekte. Çünkü başkaları yapabiliyorsa biz de yapabiliriz. Onlardan hiçbir eksiğimiz yok. Demek ki yapabilen öncelikle kendine güvenmiş, sonrasında fazlasıyla uğraşmış, çabalamış, emek vermiş ve karşılığını almış.

 

İnsan kendi kendini motive edebildiği sürece hiçbir şeye ihtiyacı kalmaz. Herkes kendine neyin iyi geldiğini düşünür ve hayatına uyarlarsa olayları daha da kolaylaştırmış olur. Bu bir kitap olabilir, bir koku, bir resim, bir mum bile olabilir.

 

Yeter ki kendinizi dinlendiren, ruhunuza iyi gelen şeyi bulun, öz güveninizi yitirmeyin ve hiçbir zaman inancınızı yitirmeyin.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
2018 KPSS
Sonuçları

31Ağustos 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
0
ONLİNE SINAV
ADET SORU
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
  • KPSS Güncel Bilgiler

    KPSS Güncel Bilgiler   2018 yılı KPSS güncel bilgiler 2018 KPSS güncel olaylar ve 2018 KPSS güncel gelişmeler neler var sizler için araştırdık&#... Devamını Oku

  •  En Yüksek Maaşı Alan Memurlar

     En Yüksek Maaşı Alan Memurlar   2018-2019 döneminde memurların alacağı maaş, yapılan toplu sözleşme sonucunda belli olmuştur. Unvanlara göre ma... Devamını Oku

  • Liselere Giriş Sınavı LGS

    TEOG sınavı yerine Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi (MYS) LGS 2018 Sonuçları ve LGS Soruları Devamını Oku

KATEGORİLER