Hem sosyal olup hem çalışkan olunur mu?

Çok merak edilen sorulardan biridir. Hem sosyal olup hem çalışkan olunur mu? Hepimizin hayatında böyle insanlar vardır. Hem sosyaldir hem çalışkandır hem de düzenli bir ilişkisi vardır. Hayretle izlerken içimizden geçiririz ”acaba nasıl?” diye.

 

 Bu tür insanları inceleyecek olursak genelde bunu başarabilen insanların öncelikle yaptığı şudur: Sosyal yaşantılarının veya ilişkilerinin derslerini ya da işini etkilemesine asla izin vermezler. Onların hayatının her alanına ayıracak kadar enerjileri vardır. Örnek verecek olursam, spora gidiyorsa, spor yapmaya başladığı an kafasındaki bütün düşünceleri orda o an bırakır ve yaptığı işe odaklanır. Sosyal yaşantısı her daim aktiftir ama işini ya da derslerini aksatmaması gerektiğini bilir.

 

 Böyle insanlar genellikle çok çalışan değil, verimli çalışan insanlardır. Verimli çalışmaktan kastım, birisinin belki bir iki kere kendini tam anlamıyla vererek okuyup anladığı bir metni, notu başka birisi beş altı kere okuma ihtiyacı duyabilir. Bu da oldukça normal ve olası bir durumdur fakat verimli çalışan insanlar bu açıdan her zaman kendilerine vakit ayırabilirler.

İnsan Beyni Çabuk Yorulur

 Başka bir noktaya daha değinecek olursam, insan beyni çabuk yorulur ve beynini dolduran çeşitli problemler onun işine yeterince odaklanamamasını sağlar. Bu da insanın yaptığı işi daha uzun sürede bitirmesini, kendine yeteri kadar vakit ayıramamasını, haliyle fazlasıyla yormasına sebep olur.

 

 Hem çalışkan, hem işinde başarılı, hem spor yapan, hem konserlere giden, hem kurslara giden, hem de arkdaşlarına ve sosyal çevresine vakit ayırabilen biri olmak aslında imkansız değildir. Bütün mesele bunlara ayırabilecek vakti iyi değerlendirebilmektedir.

 

Başka bir konuya da değinmek isterim ki, sadece çalışkan olmak kolaydır. Zor olan bu kadar aktivitenin içinde çalışkan olup, çalışkan kalabilmektir. Bunu başarabilen insanlar, genel olarak hayatta idealist bir yapıya sahip ve istediği her işi başarabilen kişiler olmuşlardır.

 

Böyle olmak biraz da insanın kendi elindedir. Öncelikle elindeki vakti iyi değerlendirmek gerekir. Erken kalkan yol alır sözü oldukça doğrudur. Bir şeyleri değiştirmeye başlamadan en önce, erken kalkmak gelir. Uykusunu düzene sokan insanların daha az agresif, daha hayat dolu olduğu gözlemlenmektedir. Böylelikle güne motive olarak başlanmış olunmaktadır.

 

 Sosyal hayatı, sosyal medya ile karıştırmamak gerekir. Eğer dikkat edilirse, gerçekten sosyal insanların sosyal medyada aktif olmadığını görürsünüz. Asıl sosyallik, sosyal hesaplarda fotoğraf ya da yazı paylaşmak değil, gerçek hayatı olabildiğince aktif yaşayabilmektir.

 

 Arkadaş çevreniz de bu konuda oldukça önemlidir. Her ne olursa olsun insanın çevresindeki arkadaşları insanı bir şekilde etkilemektedir. Örneğin, içinde bulunduğunuz arkadaş grubu her gün ders çalışıyorsa, bir bakmışsınız siz de onlarla birlikte çalışmaya başlamışsınız ya da onların hepsi bir enstrüman çalıyorsa siz de belli bir süreden sonra kendinizi müzik aleti çalmaya merak salmış olarak bulabilirsiniz. Çevre bu konuda oldukça etkili rol oynar.

 

 Bütün her şeyi bir araya getirip birleştirdiğinizde ve gerçekten uygulamaya geçirdiğinizde siz de başarabileceğinizi göreceksiniz. Çünkü bunu başaran insanların sayısı hiç az değil. Sizde onlardan birisi olabilirsiniz ve bunu hayata geçirmenin sizi nasıl motive ettiğini tahmin bile edemeyebilirsiniz. Bu yüzden sadece kendinize inanın, güvenin, harekete geçin ve olacakları izleyin…

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
2018 KPSS
Sonuçları

31Ağustos 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
0
ONLİNE SINAV
ADET SORU
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
  • KPSS Güncel Bilgiler

    KPSS Güncel Bilgiler   2018 yılı KPSS güncel bilgiler 2018 KPSS güncel olaylar ve 2018 KPSS güncel gelişmeler neler var sizler için araştırdık&#... Devamını Oku

  •  En Yüksek Maaşı Alan Memurlar

     En Yüksek Maaşı Alan Memurlar   2018-2019 döneminde memurların alacağı maaş, yapılan toplu sözleşme sonucunda belli olmuştur. Unvanlara göre ma... Devamını Oku

  • Liselere Giriş Sınavı LGS

    TEOG sınavı yerine Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi (MYS) LGS 2018 Sonuçları ve LGS Soruları Devamını Oku

KATEGORİLER