Etkili Ders Çalışma Yöntemleri Nelerdir?

Etkili Ders Çalışma Yöntemleri Nelerdir?

 

Okul derslerinize çalışmak ve ev ödevlerinizi yapmak sizin için oldukça sıkıcı olabilir. Ancak, bazı kolay yöntemleri deneyerek okuldaki notlarınızı veya akademik başarınızı artırabilir ve çeşitli çalışma becerileri geliştirebilirsiniz. Puanlarınızı artırmak amacıyla etkili bir çalışma programı yapabilirsiniz. Ayrıca, kendinize uygun stratejiler geliştirebilir, okul veya kursta daha iyi öğrenmek için çaba sarf edebilirsiniz. Peki, öğrenmenizi kolaylaştıracak etkili ders çalışma yöntemleri nelerdir? Bu yöntemleri nasıl uygulayabilirsiniz? İşte, adım adım en etkili öğrenme yöntemleri:

1. İyi Bir Çalışma Ortamı Oluşturun

Etkili ders çalışmanın en önemli adımlarından biri kendiniz için kullanışlı bir çalışma ortamı oluşturmaktır. Her gün aynı ortamda çalışmak etkilidir. Çünkü beyniniz belirli bir alanı ders çalışma ile ilişkilendirecektir. Bunun için, dikkat dağıtıcı olmayan bir çalışma alanı seçmelisiniz. Televizyon ve diğer seslerden uzak bir yer bulmalı, yatakta ya da kanepeye çalışmamalısınız. Çalışma masanız için geniş ve dik oturabileceğiniz bir yer seçmelisiniz. Ayrıca, ders çalışırken ihtiyacınız olan tüm malzemeleri yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız.

2. Çalışma Programınıza Sadık Kalın

Çalışmak için iyi bir ortam belirledikten sonra, kendinize uygun bir ders çalışma programı oluşturun. Düzenli bir çalışma oturumuna sahip olmak ertelemeyi önlemenize ve öğrenci olarak hedeflerinize bağlı kalmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, ders dışı faaliyetler veya sosyal etkinlikleriniz için mutlaka zaman ayırın. Her gün okuldan sonra kısa bir süre tekrar yapın. Her gün yaklaşık olarak aynı saatte çalışacak şekilde plan yapın. Düzenli bir programa sahip olmak, düzenli bir şekilde çalışmanıza yardımcı olacaktır. Ders çalışırken 30 ya da 45 dakikalık süreler belirleyin. Ayrıca, her ders süresi bitiminde 10-15 dakikalık molalar verin.

3. Ders Çalışırken Hedefler Belirleyin

Hedef belirlemeden çalışmak, öğrenme açısından etkili bir yöntem değildir. Ders planınızdan en iyi şekilde yararlanmak adına her çalışma oturumu için hedefler belirleyin. Örneğin, İngilizce sınavınız için 100 kelime ezberlemek zorunda olduğunuzu farz edelim. 5 çalışma oturumu için oturum başına 20 kelime ezberleme hedefi belirleyin. Bilgilerin aklınızda canlı kaldığından emin olmak için her yeni çalışma oturumundan önce, öğrendiğiniz kelimeleri mutlaka gözden geçirin.

4. Kendinizi Test Edin

Ders çalışmanın en önemli parçalarından biri tekrar etmektir. Ayrıca, yeni kelimeler, tarihler ve diğer önemli bilgileri içeren küçük çalışma kartları oldukça faydalıdır. Bu kartları kullanarak her ders çalışma oturumunda kendinizi mutlaka test edin. Mesela, matematik sınavınız varsa, pratiklik kazanmak amacıyla kitabınızdan test çözün. Öğretmeninizin önceki sınavlarda sorduğu soru türlerini gözden geçirin ve bunları kendi anladığınız şekilde not alarak tekrar çalışın. Öğretmeninizin evde çözmeniz için verdiği testleri kendi kendinize mutlaka çözün. Sınav hazırlığını son güne bırakmadan, geçmiş konularla ilgili her gün 15-20 adet soru çözün.

5. Arkadaşlarınızla Birlikte Çalışma Grubu Oluşturun

Çalışma grupları, ders çalışma performansınızı en üst düzeye çıkarmanın harika bir yolu olabilir. Bununla birlikte, başarılı insanlardan oluşan, dikkatinizi dağıtmayan ve erteleme alışkanlığı bulunmayan bir çalışma grubu oluşturmanız çok önemlidir. Ayrıca, ders çalışmaya başlamadan önce grup halinde uyabileceğiniz bir çalışma programı belirleyin. Böylece birbirinize karşı sorumluluk duygusu hissederseniz daha verimli çalışabilirsiniz. Diğer yandan, ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınızdan, öğretmenlerinizden, anne ve babanızdan yardım almaktan çekinmeyin.

6. Mola Verin ve Kendinizi Ödüllendirin

Ders çalışmak, genelde bir angarya olarak görüldüğü için, ara sıra mola vermek ve ödüller vermek, daha fazla çalışmanız için motive olmanıza yardımcı olabilir. Arkadaşlarınızla vakit geçirmek, internette gezinmek, müzik dinlemek veya kitap okumak için her bir ders saatinden sonra kısa bir mola verin. Çalışma oturumlarının sonunda kendinizi daha çok çalışmaya motive etmek için küçük  ödüller verin. Örneğin, arka arkaya 3 gün düzenli olarak ders çalıştığınızda, dışarda bir yemek yiyebilir ya da sinemaya gidebilirsiniz.

7. Bedeninizi ve Zihninizi Ders Çalışmaya Hazırlayın

Okuldan sonra bedeninizi ve zihninizi ders çalışmaya hazırlamanız gerekir. Bunun için evinize gittiğinizde biraz dinlenmeli ve vücudunuzu rahatlatmalısınız. Çalışmadan önce ağır yemekler yerseniz uykunuz gelebilir ve konsantrasyonunuz dağılabilir. Karnınız açsa, çalışmaya başlamadan önce hafif bir yemek yemelisiniz.

8. Ders Çalışırken Not Alın

Okulda veya kursta aldığınız notlar varsa, bunları eve geldiğinizde tekrar etmek ve kendinize göre yeniden not almak oldukça faydalı bir yöntemdir. Bu çalışma, öğrendiğiniz yeni bilgileri tekrar etmenize ve bu bilgilerinizin uzun süreli hafızaya depolanmasına yardımcı olur. Ayrıca, kendinize göre notlar alırsanız sınavlardan önce bunlara çalışmanız çok daha kolay olacaktır.

Son olarak, uyguladığınız ders çalışma yöntemlerinin yeterince faydalı olabilmesi için sürekli ve disiplinli çalışmanın çok önemli olduğunu asla unutmayın.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • 2020 YKS Soruları ve Cevapları

  2020 YKS soruları ve cevapları 28 hjaziranda ÖSYm tarafından erişime açıldı. Sınav sorularını ve cevaplarını ÖSYM bağlantılarından inceleyebilirsiniz... Devamını Oku

 • Yarın Çok Geç Olmadan

  Son günlerde yaşadığımız ve insan hayatının merkezine giren Koronavirüs ( COVID 19)  yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada insanların s... Devamını Oku

 • 2020 LGS Konuları Güncellendi

  MEB tarafından yapılan açıklamada korona virüs nedeniyle etkilenen eğitim öğretimde LGS’de 8. sınıf müfredatının 1. dönem konularından soruları... Devamını Oku

 • 2020 YKS Sınav Konuları

  2020 YKS edebiyat sınav konuları 2020 hangi konular çıkacak hangileri çıkmayacak Devamını Oku

 • 2020 YKS Sınav Tarihi Güncellendi

  2020 YKS tarihleri 12. sınıf 1. dönem konuları YKS konu dağılımı Devamını Oku

KATEGORİLER