2019 LGS Soruları

2019 LGS soruları sınavdaki Türkçe sorularına bakıldığında şöyle bir açıklama ve analiz yapılmıştır. Türkçe soruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önceden çocuklar çözsün ve örnek olsun diye oluşturulmuş olan örnek sorulara paralel bir soru şekilli olduğu tespit edilmiştir.

2019 LGS soruları

2019 LGS Soruları

2019 LGS Sınavı 8 sınıflar tarafından bugün tamamlandı sınav 2 oturum halinde uygulandı ve sınav içerisinde 90 sorunun yer aldığı ve aynı gün gerçekleşen çoktan seçmeli sorular yer almıştır.

Yorumlarına bakıldığında özellikle başkentten sınava katılan öğrenciler öğrencilerin çoğunluğu sayısal sorularının zor olduğundan sözel sorularının ise yine kolay olduğundan ya da orta kolaylıkta olduğundan söz ettiler.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1 Haziran’da gerçekleştirilen LGS sınavına ortaokul öğrencileri tarafından özellikle matematik yani sayısal bölümlerin tahmin edilenden daha zor olduğunu söylemektedirler. Bunun aksine Sözel bölüm sorularının ise daha anlaşılır ve kolay metinlerin yer aldığı vurgulandı.

 

20109 LGS  sonuçları ne zaman açıklanacaktır ?

 

Bugün yapılan LGS sınavlarının yani liseye geçiş sınavlarının sonuçlarının da 24 Haziran 2019 tarihinde açıklanacağı söylendi. Sınav sonuçları http www.meb.gov.tr adresinden ilan edilecektir.

 

Peki LGS sınavına giren öğrencilerin sınav geçersiz sayılacağı durumlar nelerdir biraz da bunlardan söz edelim ?

 

Kişi başvuru şartlarını taşıyamıyorsa ve bu şartları taşımadığı halde başvuru yapıp sınava giriş yaptıysa sınavı geçerli kabul edilmeyecektir.

Öğrencinin herhangi birinden kopya çektiği tespit edilmişse sınav görevlileri tarafından da yine sınavı iptal edilebilir.

Cevap kağıdına işaretlemelerin çok fazla bastırarak yapılması ya da Optik okuyucuların okuyamayacak derecede çok belli olmadan karalamalar yapılması yine sınavın okunmamasına ve geçersiz sayılmasına sebep olacaktır.

Sınava giriş yaparken getirilmesi gereken fotoğrafta Kimlik belgesinin onaylı sınav giriş belgesini getirilmemesi halinde de sınava giriş yapamaz.

Sınav evraklarının zarar verdiğinde soru kitapçığını ya da optik okuyucuya herhangi bir şekilde yırtılmaya ya da teslim etmeme gibi bir zarar verildiğinde kişinin sınavı iptal edilir.

Başka birinin yerine sınava girme durumu söz konusuysa sınav iptal edilir ve kişi hakkında işlem başlatılır.

 

LGS sınavı k sorudan oluşmuştur ?

 

LGS sınavının birinci bölümünü 50 soruluk sözel alan testinden oluşmakta ve 75 dakika süre verilmiştir 2. Bölümü izle 40 soruluk sayısal alan testinden oluşmuştur ve buraya içinde 80 dakika süre verilmiştir.

 

 

Verilen kontenjanlar ne kadardır ?

 

Elde edilen son bilgilere göre Türkiye genelinde 1531 liseye Merkezi Sınavla öğrenci yerleştirilecek ve okulların toplam kontenjanın açıklanmıştır toplamda 139 bin 660 olarak belirlendiği söylenir.

 

LGS soruları ve cevapları ne zaman yayınlanır?

 

Yapılan LGS sınavının soruları ve cevapları sınavının yapıldığı sonraki gün yayınlanmaktadır.

 

Peki LGS de puan tutturan ya da tutturamayan öğrenciler neye göre seçim yapacak ?

 

Bu sınavda alınan karara göre sınavsız yerleştirmeler şu şekilde yapılacaktır. Öğrencinin ikamet ettiği adresi okuldaki başarı puan üstünlüğü ve devamsızlığının da söz konusu olacağı bir kriter süreci olacak. Saydığım bu kriterlere uyan pek çok adayın tespit edilmesi halinde 8, 7 ve 6. Sınıflarda elde ettiği çocuğunun başarısına göre puan üstünlüğüne bakılacak ve o şekilde sınavsız yerleştirme yapılacaktır.

 

Yani öğrencinin okuldaki devamsızlığı ve yıl sonu başarı ortalamaları yerleşeceği liseye etki edecektir.

 

 

 

Hangi derslerden soru sorulmuştur ?

 

LGS sınavında 8 sınıf öğrencilerine Türkçe, Din kültürü ve ahlak bilgisi, Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil Oturumları 1 oturumu oluşturmuş 2 oturumda ise matematik ve fen bilimlerinin soruları sorulmuştur.

 

 

 

Yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacaktır?

2019 LGS sonuçları

LGS sınav sonuçlarının ardından bir sürece girecek Bu da yerleştirme sonuçları öğrencilerin yerleştirme sonuçları 30 Temmuz 2018 tarihinde geçen sene açıklanırken bu sene tam olarak hangi tarihte açıklanacak belli değildir.

 

LGS Sınavı sabah saat 9 buçukta başlamış 2 oturum şeklinde gerçekleştirilmiştir.

 

2019 LGS soruları

Sınavdaki Türkçe sorularına bakıldığında şöyle bir açıklama ve analiz yapılmıştır. Türkçe soruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önceden çocuklar çözsün ve örnek olsun diye oluşturulmuş olan örnek sorulara paralel bir soru şekilli olduğu tespit edilmiştir.

 

Türkçe sınavındaki en belirgin özelliğinde öğrencilerin bilişsel becerileri okuma ve grafik yorumlama becerilerini ve özellikle mantık ve muhakeme sözel alanında mantık ve muhakeme yapabilme becerilerini ön plana çıkarmaları gereken bir sınavda denmiştir.

 

 

Yapılan uzman yorumlarında şu da söylenir ki özellikle Türkçeyi günlük hayatına yansıtabilmiş olan günlük hayatı ile ilişkilendirilen ve sözlük kullanmayı alışkanlık haline getirebilen öğrencilerin biraz daha farklı bir sonuç elde edebileceği bir sınavdı denmektedir. Yaklaşık 5 sorunun bilgi ve grafik grafik ve görselleri eşleştirip bilgiler ile beraber çıkarımlarda bulunması gereken soru tipleri olduğu da görülmüştür.

 

Daha çok okuduğunu anlamaya yönelik bir uslup söz konusu olan metinlere bakıldığında geçen seneyeden farklı olarak doğrudan doğruya kişinin bilgisini ölçmek değil de verilen bilgilerden hareketle sonuca ulaşabilmek kendi yorumunu katabilmek gibi değerlendirmelere yer verilmiştir.

 

Görüşlerine göre sorularda çok fazla çeldirici ifadeler yer aldığı için iyi bir muhakeme yapabilme ve iyi bir kavram bilgisine sahip olan öğrencilerin daha iyi bir sonuç çıkaracakları bir sınavda denir. Özel kavramların ve özellikle grafik yorumlamaların ya da bilgi yorumlamalarinın yoğun bir şekilde yapılması gerektiği bu anlamda bir çaba gerektiren sınavdı denir.

 

Genel olarak din kültürü testlerini ve inkılap testlerinde gözlemlenen okulda öğretilen ünitelerin çoğunluğunun içeriğinden çıktığı görülmektedir. Matematiğe bakıldığında da matematikte günlük hayatla ilişkilendirilmesi gereken biraz yoruma dayanan ve çeldiricilerin çok fazla olduğu bir sınavda denmektedir. Konu dağılımına bakıldığında da geometri konularının çoğu çıkmamıştır. Denklem kurma ve problem çözmesi çözme becerisi ön planda olan öğrenci yine matematikte fark atacaktır. Çeldiricilerin yoğunlukda olduğu kategoride fen bilimleri olarak değerlendirilmiştir.

 

2019 LGS Soruları

2019 LGS soruları ve cevapları SÖZEL için tıklayınız.

 

 

2019 LGS soruları ve cevapları SAYISAL için tıklayınız.

 

 

 

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
2020 LGS
Liselere Giriş Sınavı

7 Haziran 2020

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • 2020 AYT Konuları 

  2020 Ayt Konuları AYT diğer adı ile Alan Yeterlilik Sınavı, hakkında her sene merak edilen bazı konular vardır. Bunlardan birkaçı; 2020 AYT konuları,... Devamını Oku

 • Endemik Yayınları Deneme Çözümleri

  Endemik Yayınları Deneme Çözümleri Endemik TYT Türkçe Deneme Çözümleri 2019 TYT Denemeleri ve Çözümleri Endemik TYT Deneme Çözümleri TYT Türkçe Sorul... Devamını Oku

 • İkizlere Ders Çalıştırmak Mı, Deveye Hendek Atlatmak Mı Zor?

  İkizlere Ders Çalıştırmak Mı, Deveye Hendek Atlatmak Mı Zor?   Dünyanın en güzel hediyesi ikiz çocuklarınız büyüdü ve okula başladılar. Büyük bi... Devamını Oku

 • KPSS Güncel Bilgiler

  KPSS Güncel Bilgiler   2019 yılı KPSS güncel bilgiler 2019 KPSS güncel olaylar ve 2019 KPSS güncel haberler sizler için araştırdık…... Devamını Oku

 •  En Yüksek Maaşı Alan Memurlar

   En Yüksek Maaşı Alan Memurlar   2018-2019 döneminde memurların alacağı maaş, yapılan toplu sözleşme sonucunda belli olmuştur. Unvanlara göre ma... Devamını Oku

KATEGORİLER