2019 BİLSEM Sınavı

Her birey doğduğu andan itibaren farklı yeteneklere donatılır. Bazılarımızda ise bu yeteneklerden görsel, işitsel ya da zihinsel yetenekler fark edilebilir düzeyde ilerlemiştir. Bu kişiler genellikle ilkokul döneminde diğer çocuklardan farklı gelişim göstermesi sebebiyle keşfedilirler. Yüksek zeka ya da yüksek yetenek çocuklar için kurulan Bilsem sınavı yani Bilim ve Sanat Eğitim Merkezi her yıl düzenli olarak sınav yapmaktadır. Tüm illerde bu sınavlara giriş imkanı mevcuttur. Bazı büyük şehirlerde nüfus yoğunluğu nedeniyle birden fazla Bilsem merkezi eğitime destek vermektedir. Sınavda başarılı olan çocuklar yapılan mülakat sonrası merkeze kayıt olma imkanı elde eder. Merkezlerde eğitim çocuğun zorunlu eğitimini engellemeyecek şekilde planlanır. Sabahçı öğrenciler için öğleden sonra, öğlenci öğrenciler için öğleden önce ve hafta sonları destekleyici eğitim verilmektedir. 2019 Bilsem sınavı hakkında tüm detayları, izleyeceğiniz adımları ile yazımızda bulabilirsiniz.

2019 Bilsem Sınavına Nasıl Başvuru Yapılıyor?

2019 Bilsem Sınavına Nasıl Başvuru Yapılıyor?

 

2007 yılına kadar olan uygulamada sınava yalnızca öğrencinin eğitim aldığı kurumda, görevli öğretmen tarafından yapılan başvuru sayesinde öğrenci sınava hak kazanabiliyordu. Daha sonra yeniden düzenlenen bu uygulama, veliler tarafından başvuru imkanı sundu. Öncelikle Bilsem sınav ücreti yatırmanız gerekiyor. 2019 Bilsem sınav ücreti bu yıl 50 TL olarak belirlendi. Bu ücreti Ziraat Bankası, Vakıf Bankası ya da Halk Bankası şubelerinden, ATM ve mobil uygulamaları üzerinden yaptırabilirsiniz. Daha sonra sınıf öğretmeni hazırlanan gözlem formu talep edilecek. Eğer başvuruyu sınıf öğretmeni yapıyorsa form sizin adınıza başvuru merkezine gönderilecektir.

 

2019 Bilsem Sınavı Nasıl Yapılıyor?

 

Başvuru işlemleri tamamlanan öğrenciler “grup tarama sınavı” denilen sınava girmektedir. Bu sınav tüm illerde tablet üzerinden yapılan dijital sınavdır. Bilsem sınavı için salona alınan öğrenciler önlerindeki tabletlerde açılan soruları belli zaman dilimi içerisinde cevaplamak zorundadır. Sınavı kazanan ve bireysel değerlendirme için mülakata davet edilen öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığına ait web sitesi üzerinden listelenecektir.

 

2019 Bilsem Sınavında Neler Sorulur?

 

Bilsem sınavında neler sorulur, sınava hazırlanmak isteyen her öğrenci ve velinin en çok merak ettiği sorudur. Özellikle sınava ilk defa girecek öğrenciler için önceden sınav soruları hakkında bilgi almak büyük avantaj sağlayacaktır.

 

Bilsem sınav soruları 7 temel kategoriden oluşmaktadır. Kısaca bunları inceleyebiliriz. İlk olarak “benzeşim” diye adlandırılan, muhakeme yeteneğini ölçen sorudur. Örneğin soruda basketbol postası verilir. Çocuktan bununla ilgili olan nesnenin tanınması istenir. Seçenekler arasında bulunan basketbol topu doğru cevap olacaktır. Sonraki kategorimiz “şifreleme”. Burada da çocuğa sözcükle ve bunların sayısal eşleşmesi verilir. Daha sonra bu eşleşmeye göre başka bir sözcük verilerek yeni bir sayı eşleşmesi sorulur. Örneğin, B E T için 3 9 2 sayıları verilir. Soruda ise T B E harflerinin sayısal eşleşmesi istenir. Üçüncü kategori “matris”tir. Amaç, kutucuklarda verilen nesnelerin ortak özelliğini tanıyarak boş bırakılan yere doğru seçeneği yerleştirmektir. “Kısa süreli bellek” sorularında ekrana bir görüntü gelir. Çocuktan bunu incelemesi ve aklında tutması istenir. Daha sonra diğer seçenekler arasından bulup işaretlemesi gerekecektir. “Bütünden parçaya” sorularında, geniş bir görsel üzerinde eksik olan kısım bulunup tamamlanır. “Küpler” belki en zor kısım diyebiliriz. Hayal gücüne dayalı sorulardır. Bir küpün 1., 2., 3., hali verilir ve son hali istenir. Son kategori ise “sayı dizisi hatırlama”dır. Kısa süreli bellek sorusunda olduğu gibi ekrana gelen sayı dizisi 10 saniye sonra kapanır ve bunun seçenekler arasından tanınması istenir. Sınavlara hazırlanmak isteyen öğrenciler basılı yayınlardan Bilsem deneme sınavı soruları temin edebilirler. Ayrıca Bilsem uygulaması üzerinden ücretsiz deneme soruları çözerek sınava hazırlanabilir.

 

2019 Bilsem Sınavı Ne Zaman?

 

2019 Bilsem sınavı ne zaman sorusunu geniş bir takvim halinde inceleyebiliriz. 17-21 Aralık 2018 tarihleri arasında gözlem formu gönderen öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı web sitesi üzerinden ilan edilmesi ile birlikte 24 Aralık 2018 – 4 Ocak 2019 tarihleri arasında grup tarama sınavları için randevu verilir. 2019 Bilsem sınavı ise 19 Ocak –24 Mart 2019 tarihleri arasına verilen randevular doğrultusunda yapılacaktır. 2019 Bilsem sınav sonuçları 29 Mart tarihinde ilan edilecektir. Sınavda başarılı olan öğrenciler 22 Nisan – 12 Temmuz tarihleri arasında arsında bireysel değerlendirmeye alınacak ve sonuçları 19 Temmuz 2019 tarihinde yine MEB web sitesinden duyurulacaktır.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • 2020 YKS Soruları ve Cevapları

  2020 YKS soruları ve cevapları 28 hjaziranda ÖSYm tarafından erişime açıldı. Sınav sorularını ve cevaplarını ÖSYM bağlantılarından inceleyebilirsiniz... Devamını Oku

 • Yarın Çok Geç Olmadan

  Son günlerde yaşadığımız ve insan hayatının merkezine giren Koronavirüs ( COVID 19)  yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada insanların s... Devamını Oku

 • 2020 LGS Konuları Güncellendi

  MEB tarafından yapılan açıklamada korona virüs nedeniyle etkilenen eğitim öğretimde LGS’de 8. sınıf müfredatının 1. dönem konularından soruları... Devamını Oku

 • 2020 YKS Sınav Konuları

  2020 YKS edebiyat sınav konuları 2020 hangi konular çıkacak hangileri çıkmayacak Devamını Oku

 • 2020 YKS Sınav Tarihi Güncellendi

  2020 YKS tarihleri 12. sınıf 1. dönem konuları YKS konu dağılımı Devamını Oku

KATEGORİLER