2018 LGS Soruları

2018 LGS  geçtiğimiz günlerde yapıldı. Liseye Geçiş Sınavı olarak bilinen bu sınavda eğitimcilerin ortak görüşü sözel bölüm sorularının kolay, sayısal bölüm sorularının ise oldukça zor olduğu yönündeydi.

2018 LGS SORULARI

 

2018 LGS  geçtiğimiz günlerde yapıldı. Liseye Geçiş Sınavı olarak bilinen bu sınavda eğitimcilerin ortak görüşü sözel bölüm sorularının kolay, sayısal bölüm sorularının ise oldukça zor olduğu yönündeydi. Özellikle Fen ve Matematik soruları öğrencileri fazlasıyla zorlamışa benziyor. Sayısal bölümdeki soruların sınavda fark yaratan sorular olduğu eğitimciler tarafından yorumlandı. Bu alanda başarılı olanlar rakiplerine oranla bir adım öne geçmişe benziyor.

2018 LGS Soruları

 

2018 LGS soruları sayısal A kitapçığı Tıklayınız.

2018 LGS soruları sözel bölüm A kitapçığı Tıklayınız.

 

2018 LGS Soruları Hangi Konulardan Ne Düzeyde Soruldu?

 

2018 LGS soruları derslere göre belli ağırlıklarda sorulmuştur. Türkçe soruları daha çok anlama ve yorumlama üzerinedir. Paragraf soruları bu bölümde ağırlıklı olarak sorulmuştur. Yazım kuralları, noktalama işaretleri ve fiilimsi konular Türkçe bölümünde ağırlıklı olan konulardır. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları ise müfredata uygun bir şekilde gelmiştir. Okumak ve okuduğunu anlamak üzerine sorular sorulmuştur.

 

İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük dersinden gelen sorular ise kazanımlara uygun bir şekilde hazırlanmıştır. Orta zorlukda ifade edebileceğimiz bu bölümde tartışmalı herhangi bir soru karşımıza çıkmamıştır. Kavram bilgisi, okuma ve anlama ağırlıklı olmuştur. İngilizce dersinden ise MEB kitaplarına uygun bir şekilde hazırlanmıştır. Kelime bilgisi üzerine daha çok soru gelmiştir. Dikkat ölçen sorular da öğrencilere yöneltilmiştir. İlk 8 üniteden eşit bir şekilde sorular gelirlen, 9 ve 10. Ünitelerden soruya yer verilmemiştir.

 

Sayısal bölümde Matematik soruları öğrencileri ciddi şekilde zorlamıştır. Yerleştirme yerine eleme mantığına dayalı yeni sınav sisteminde Matematik sorularında yakalanan başarı oranı fark yaratacağa benziyor. Gayet açık bir dille hazırlandığı gözlenen matematik sorularının güncel hayatla ilişkilendirilmesi dikkat çekti. Bunun dışında fazla işlem gerektirmesi ve yoruma dayalı olması özellikle süre kontrolü konusunda öğrencileri zorlamıştır. Fen Bilimlerinden ise aynı şekilde müfredat ekseninde hazırlanmıştır. Günlük yaşam ve deney düzeneklerine sınavda yer verilmiştir. Özellikle Matematik sorularında fazla zaman harcanması çoğu öğrencinin Fen Bilimleri sorularına zaman ayıramamasına neden olmuştur.

 

2018 LGS Sınav Süresi Nasıl Kullanıldı?

 

2018 LGS sınav süresi çoğu öğrenci için önemli bir sorun olmuştur. Sözel bölümde fazla zorlanmayan öğrenciler sayısal bölümün ilk kısmı olan matematik sorularında fazlasıyla zorlanmışlardır. Matematik bölümünde fazla zaman harcayan öğrenciler Fen Bilimleri kısmında süre problemi yaşamışlardır. Bu da sınavda cevaplanan soruların daha az olmasına neden olmuştur.

 

Öğrenciler Hangi Ders ve Konularda Zorlandı?

 

2018 Lgs sınavında öğrenciler bazı konularda zorluk yaşamazken, bazı konularda ise ciddi şekilde zorlanmışlardır. Sınavın ilk bölümü olan sözel sorular nispeten kolay bulunmuştur. Bu alanda süre kontrolü çoğu öğrenci tarafından gayet iyi kullanılmıştır. Sayısal bölümle ilgili olarak aynı şeyleri söylemek güç. Bu alanda öğrenciler Matematik sorularında çok fazla zaman harcamıştır. Soruların işlem gerektirmesi, uzun olması, günlük yaşamla ilişkilendirilmesi ve bununla birlikte yorum gerektirmesi süre kontrolünü çok zorlaştırmıştır.

 

Yeni Sınav Sisteminin Başarılı Olabilmesi İçin Neler Yapılmalı?

 

Yeni LGS sınav sistemi bu yıl ilk kez denendi. Sınavla ilgili olumlu ya da olumsuz pek çok değerlendirme de yapılmış durumda. Sınavla ilgili olumsuzlukların giderilmesi için MEB gerekli çalışmaları yapacaktır. Gelecek yıllarda yeni sınav sisteminin başarılı olabilmesi için sorulardaki mantığın değiştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Özellikle sayısal bölümde hazırlanan soruların biraz daha kısa tutulması süre kontrolü için önem arz ediyor. Öğrenciler soruları okurken ciddi zaman harcamaktadır. Bu da soruları cevaplama için yeterli zamanın bulunamamasına neden oluyor. Bir diğer çözüm ise toplam sınav süresinin biraz daha uzatılması olabilir. Bu şekilde öğrenciler süre stresinden kurtulmuş olacaktır

2018 LGS Sonuçları

2018 LGS sonuçları için Tıklayınız

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • 2020 YKS Soruları ve Cevapları

  2020 YKS soruları ve cevapları 28 hjaziranda ÖSYm tarafından erişime açıldı. Sınav sorularını ve cevaplarını ÖSYM bağlantılarından inceleyebilirsiniz... Devamını Oku

 • Yarın Çok Geç Olmadan

  Son günlerde yaşadığımız ve insan hayatının merkezine giren Koronavirüs ( COVID 19)  yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada insanların s... Devamını Oku

 • 2020 LGS Konuları Güncellendi

  MEB tarafından yapılan açıklamada korona virüs nedeniyle etkilenen eğitim öğretimde LGS’de 8. sınıf müfredatının 1. dönem konularından soruları... Devamını Oku

 • 2020 YKS Sınav Konuları

  2020 YKS edebiyat sınav konuları 2020 hangi konular çıkacak hangileri çıkmayacak Devamını Oku

 • 2020 YKS Sınav Tarihi Güncellendi

  2020 YKS tarihleri 12. sınıf 1. dönem konuları YKS konu dağılımı Devamını Oku

KATEGORİLER