2018 LGS Sonuçları 2018 LGS soruları

2018 LGS yerleştirme sonuçları açıklandı.

2018 LGS Sonuçları

2018 LGS yerleştirme sonuçları

2018 LGS yerleştirme sonuclari

Geçtiğimiz senelerde TEOG olarak bilenen Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı LGS sınavı 2 Haziran 2018 tarihinde yapılmıştı. 2018 LGS sonuçları ise 26 Haziran 2018 tarihinde MEB tarafından açıklanmıştı… Bu puanlara göre 2018 LGS yerleştirme sonuçları da açıklandı.

 

2018 LGS sonuçları

Sınav sonucunuzu öğrenmek için….

 

2018 LGS yerleştirme sonuçları açıklandı.

2018 LGS yerleştirme sonucu öğrenmek için tıklayınız.

 

MEB tarafından açıklanan bilgilere göre 2018 LGS sonuçları ile alınan puanlara göre LGS tercihleri 2 Temmuz tarihi itibariyle başlayacak. Tercihler için son gün ise 13 Temmuz 2018 olarak belirlenmiş durumda. Yerleştirme ile ilgili olarak sonuçlar 30 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacak. 27 Haziran – 13 Temmuz tarihleri arasında ise özel lise ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kayıt yaptırılabilecek. 30 Temmuz sonrası ise boş kalan kontenjanlar da ortaya çıkmış olacak. Bu tarihte boş kontenjanlar ayrıca MEB tarafından açıklanacak.

 

2018 LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklandı?

 

2018 LGS analiz sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Buna göre sınavda çıkan soruların da yorumları yapıldı. Zorluk derecesi, sınav süresi ve öğrencilerin yaşamış oldukları sorunlar belirlendi. Buna göre sözel bölüm soruları kolay, sayısal bölüm soruları ise zor olarak değerlendirildi. Özellikle sayısal bölüm sorularında öğrencilerin süre kontrolü yapmakta zorlandıkları tespit edildi.

2018 LGS sonuçları

2018 LGS Sonuçları

 

Adayların Yerleştirilmeleri Nasıl Yapılacak?

 

Değişen Orta Öğretime Geçiş sisteminin detayları ortaya çıktı. Yeni sisteme göre adaylar merkezi sınav puanı üzerinden yerleştirilecek. Yerleştirme işlemleri eğitimde süreklilik ve coğrafi bütünlük esasına göre yapılacak. Buna göre öğrenci sayısı,okul türü, kontenjan ve donanımlar göz önünde bulundurulacak. Yeni sınav sistemi LGS ile fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan liseler, meslek liseleri ve anadolu teknik liselerine kayıt yapılacak. Ortaöğretime geçiş sistemi iki bölümden oluşarak tamamlanacak.

 

Puan ve Yüzdelik Dilimleri Neyi İfade Ediyor?

 

Yeni sistemde öğrenciler tercihlerini yüzdelik dilimlere göre yapabilecek. Tercih döneminde çok dikkat edilmesi gereken yüzdelik dilim neyi ifade ediyor sorusunun yanıtlarını aradık. Sınavda elde edilen başarı çerçevesinde yüzdelik dilime göre tercih yapılmalıdır. Öğrencinin girdiği LGS sınavında aldığı başarının yüzdelik ifadesine yüzdelik dilim adı verilmektedir. Son LGS sınavında toplamda 1300.000 civarında öğrenci sınava girmiştir. Genel toplamda %8’e giren bir öğrenci toplam öğrenciler arasında 104000. Olmuştur. Yüzdelik dilim bu şekilde ifade edilmektedir.

 

2018 LGS Sonuçlarını Nereden Öğrenebiliriz?

 

2018 LGS sonuçları 26 Haziran 2018 tarihinde MEB tarafından açıklandı. Aday ve ailelerin meraklı bekleyişleri de bu şekilde sonuçlanmış oldu. Henüz sınav sonucuna bakamamış olanlar da 2018 LGS sonuçlarını nereden öğrenebiliriz diye merak ediyor. 2018 LGS sonuçları MEB’nın resmi web sitesi üzerinden sorgulanabiliyor. Öğrenciler sınav sonuçlarını öğrendikten sonra aldığı puana göre yüzdelik dilimlerini de görmüş olacaklar. Lise tercihlerini de yüzdelik dilim üzerinden yapabilecekler.

LGS sonuçlarını öğrenmek için tıklayınız

 

Sınavda Başarılı Ya Da Başarısız Olanlar Nasıl Yerleştirilecek?

 

Sınavda başarılı olanlar 2 Temmuz 2018 tarihinden itibaren lise tercihlerini yapmaya başlayabilecek. Yüzdelik dilime göre yapılması gereken tercihler 13 Temmuz 2018 tarihine kadar sürecek. Orta Öğretim yerleştirme sonuçları başvuru yapan adaylar için 30 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacak. Sınavda başarısız olanlar için de 30 Temmuz 2018 sonrasında bol kontenjanlar açıklanacak. İlk kayıt sonrasında açık kalan kontenjanlara sınavlarda başarısız olan öğrenciler yine yüzdelik dilimlerine göre başvuruda bulunabilecek. Öğrencilerin hem ilk kayıt, hem de boş kontenjanlar için tercih yaparken yüzdelik dilimleri göz önünde bulundurmaları çok önemlidir. Bunun için hem ailelerin, hem de rehber öğretmenlerin öğrencilere gerekli yardımı sağlamaları gerekmektedir. Aksi halde yapılan yanlış tercihlerden dolayı problemler yaşanabilecektir.

 

2018 LGS Soruları

2018 LGS soruları

2018 LGS soruları

 

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • 2020 YKS Soruları ve Cevapları

  2020 YKS soruları ve cevapları 28 hjaziranda ÖSYm tarafından erişime açıldı. Sınav sorularını ve cevaplarını ÖSYM bağlantılarından inceleyebilirsiniz... Devamını Oku

 • Yarın Çok Geç Olmadan

  Son günlerde yaşadığımız ve insan hayatının merkezine giren Koronavirüs ( COVID 19)  yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada insanların s... Devamını Oku

 • 2020 LGS Konuları Güncellendi

  MEB tarafından yapılan açıklamada korona virüs nedeniyle etkilenen eğitim öğretimde LGS’de 8. sınıf müfredatının 1. dönem konularından soruları... Devamını Oku

 • 2020 YKS Sınav Konuları

  2020 YKS edebiyat sınav konuları 2020 hangi konular çıkacak hangileri çıkmayacak Devamını Oku

 • 2020 YKS Sınav Tarihi Güncellendi

  2020 YKS tarihleri 12. sınıf 1. dönem konuları YKS konu dağılımı Devamını Oku

KATEGORİLER